CITADELA, ITALI

Policia italiane shkatërroi sot një grup kriminal të trafikut të drogës, që vepronte në Citadela të Italisë. Grupi funksiononte në këtë zonë dhe shpërndante lëndë narkotike për përdoruesit.

Pas një hetimi të gjatë të filluar në vitin 2016, 5 persona, italianë dhe shqiptarë, përfunduan në burg ose në arrest shtëpiak. Shtëpitë e bashkëpunëtorëve të dyshuar u kontrolluan në provincat e Padovës dhe Trevisos.

Furnizuesi kryesor ishte një banor 40-vjeçar shqiptar në Tribano, i prezantuar si shitës i makinave të përdorura, por në të vërtetë një trafikant i njohur në botën e drogës. Ai ishte furnizuar nga një bashkatdhetar 36-vjeçar nga Piombino Dese.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

 

Shqiptari ishte tregtari referent i drogës për dhjetëra konsumatorë, të cilët gjithashtu dolën nga jashtë provincës për të marrë doza. Ai punësoi tre të dyshuar të tjerë: një 28-vjeçar shqiptar nga Piombino Dese dhe dy Paduan 50 dhe 57 vjeç banorë të Piombino dhe Resana.

Nga 5 të arrestuarit, 3 shqiptarë janë në burg. Operacioni çoi në arrestimin e 5 personave dhe sekuestrimin e një sasi të madhe droge: një kilogram marihuanë dhe 225 gram kokainë.

Të arrestuarit në operacion:

Artur Hysa 40 vjeç, shtetas shqiptar, rezident në Tribano

Mirjan Ndrepepaj 36 vjeç, shtetas shqiptar, me banim në Piombine Dese

Xhuli Gjeloshi 28 vjeç shtetas shqiptar me banim në Piombino Dese (PD);

U vendosën në paraburgim:

Antonio Balo 57 vjeç, me banim në Loreggia

Denis Gregianin, 50 vjeç, banor i Piombino Dese

Ndërsa njëri u la në arrest shtëpiak.

(d.xh/ BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb