Shkrimtarja franceze e romaneve policeske, Fred Vargas mori sot në Spanjë çmimin prestigjioz Princesha e Asturias për Letërsinë për veprën e saj që lidh intrigën, aksionin dhe reflektimin.

“Shkrimi i saj bashkon intrigën, aksionin dhe reflektimin me një ritëm që kujton muzikalitetin karakteristik të prozës së mirë në frëngjisht”, nënvizoi juria duke gjykuar se vepra universale e Vergasit kishte mundësuar rilindjen e romanit policor.

Çmimi i fundit ”Princesha e Asturias” për Letërsinë iu dha shkrimtarit polak, Adam Zagajewski.

Mario Vargas Llosa, Paul Auster apo Philip Roth, i cili vdiq të martën, e kanë marrë gjithashtu këtë çmim.

Dhënë çdo vit që prej vitit 1981 nga fondacioni me të njëjtin emër dhe shpërndarë gjatë një ceremonie në Oviedo, në rajonin e Astuarias, çmimi ”Princesha e Asturias”, konsideruar si Nobel në botën hispanofone, u jepet personave apo institucioneve për punët e tyre me përmasa ndërkombëtare në kategori të ndryshme si artet, shkencat dhe sporti.

Çdo laureat shpërblehet me një çmim prej 50 000 eurosh.

E lindur në vitin 1957, Fred Vargas u bë shkrimtare në vitet ’80 pas studimeve në histori dhe arkeologji. Ajo njohu suskes që prej librit të parë të saj, “Les Jeux de l’Amour et de la Mort”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: