Animatorët e qendrës verore të “Le Palme Sporting Club” në zonën Massimina të Italisë, kanë arritur të shpëtojnë 33 fëmijë gjatë zjarrit të djeshëm, duke bërë rrugën mes flakëve nëpër tokat e qytetarëve.

Ata i shpëtuan fëmijët duke i hipur në tre makina dhe duke i çuar në një pikë takimi në park.

Ngjarjet ndodhën gjatë zjarrit që shpërtheu në rrugën Aurelia në zonën Casal Selce të Romës të hënën më 27 qershor. Zjarri ishte një nga më të mëdhenjtë që goditi kryeqytetin dhe krahinën e tij ditën e djeshme, me qindra zjarrfikës dhe mjete shpëtimi në punë.

Flakët pushtuan qendrën verore rreth orës së drekës teksa fëmijët po ushqeheshin.

Hgft
Hgft

Një episod që mund të kishte regjistruar një tragjedi shumë më serioze, por që përfundoi me një fund të lumtur, falë mbrojtjes së Lavinias, e cila së bashku me Tatianën drejtojnë prej vitesh kampin veror.

“Ishte shumë tym, koha për t’u ndërgjegjësuar për situatën dhe për të tërhequr fëmijët ishte e shkurtër dhe në filluam një plan të vërtetë evakuimi”, shpjegon Lavinia e intervistuar nga Fanpage.it.

“Ne i çuam të gjithë fëmijët në parking dhe i hipëm në tre makinat që kishim në dispozicion, duke kaluar nëpër pikat e vetme të aksesueshme ku nuk kishte flakë nëpërmjet di Casal Selce, duke kaluar nëpër fshat nëpër shtëpitë e njerëzve. Një zotëri i mirë na hapi portën e tokës së tij, përmes së cilës arritëm në pikën e takimit, ndihma e tij ishte vërtet e çmuar, përndryshe nuk do të mund të vazhdonim. Disa fëmijë u trembën, por ne i qetësuam duke u thënë se derisa ne do të ishim aty, asgjë e keqe nuk do t’i ndodhte. Të tjerët nga ana tjetër e morën evakuimin si lojë”, shtoi më tej ajo.

Pasi ishin të sigurt, menaxherët kontaktuan prindërit, duke i siguruar ata se fëmijët e tyre ishin mirë dhe se mund t’i merrnin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: