Gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në Islandën jugore për shkak të një tjetër shpërthimi vullkanik në gadishullin Reykjavík që besohet të jetë, sipas autoriteteve lokale, më i fuqishmi që nga viti 2021.
Vullkani shpërtheu pa paralajmërim mbrëmjen e së shtunës dhe është i fundit në një seri shpërthimesh në rajon, duke kërcënuar infrastrukturën lokale dhe duke udhëhequr autoritetet për të shpallur një gjendje të jashtëzakonshme.

‘Shatërvanët’ e llavës shpërthyen nga toka dhe një çarje gati dy milje e gjatë u hap në gadishullin Reykjavík rreth orës 20:30, tha Shërbimi Meteorologjik i Islandës. Shpërthimi ndodhi pranë qytetit Grindavik, termocentralit Svartsengi dhe Lagunës Blu, një nga atraksionet turistike më të famshme të Islandës.

Shërbimi Meteorologjik i Islandës tha se kishte marrë indikacione për një shpërthim të mundshëm vetëm rreth 40 minuta para se të ndodhte. Laguna Blu ka një popullsi prej rreth 4,000 banorësh, por pak banorë ishin në qytet në atë kohë, të cilët u evakuuan menjëherë pas shpërthimit. Të dielën në mëngjes, Hjordis Gudmundsdottir, një zëdhënëse e Departamentit të Mbrojtjes Civile dhe Menaxhimit të Emergjencave, u tha gazetarëve se rreziku më i madh ishin dy tuba që transportonin ujë të nxehtë nga termocentrali gjeotermik Svartsengi në shtëpitë në gadishull. Në fakt, pak pas mesnate, lava rrodhi mbi një rrugë drejt një tubi të shpërndarjes së ujit nga termocentrali, sipas një përditësimi nga Zyra Meteorologjike Islandeze. Shpërthimi ka të ngjarë të jetë më i madhi nga shtatë që kanë ndodhur në gadishullin Reykjavík që nga viti 2021, duke përfshirë katër që nga dhjetori, tha në një deklaratë agjencia e mbrojtjes civile.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: