Një vullkan në gadishullin Reykjanes të Islandës vazhdoi të nxjerrë llavë dhe të lëshojë tym për të dytën ditë sot, por erërat pritet të largojnë gazrat helmues nga kryeqyteti Reykjavik, thanë autoritetet.

Shpërthimi, i pesti me radhë që nga dhjetori, ishte më i forti në rajon që kur sistemet vullkanike në gadishullin Reykjanes u aktivizuan tre vjet më parë, duke qëndruar në gjumë për tetë shekuj, sipas Shërbimit Meteorologjik të Islandës.

Në qytetin e Grindavik, ku vetëm disa banorë u kthyen pasi disa shtëpi u shkatërruan nga llava në fillim të këtij viti, u lëshua sërish një urdhër evakuimi pasi ndodhet afër burimeve të nxehta në natyrë të Liqenit Blu, një atraksion kyç turistik.

Aktiviteti vullkanik u qetësua vonë dje dhe mbeti i qëndrueshëm gjatë natës, tha në një deklaratë agjencia e mbrojtjes civile.

Nuk pati raportime për të lënduar.

“Sot priten erëra dhe ndotja e gazit mund të përhapet më pas në drejtim të lindjes mbi Islandën jugore,” tha shërbimi.

Sensorët treguan se cilësia e ajrit mbeti “shumë e mirë” brenda dhe përreth kryeqytetit, ndërsa një stacion më afër vendit të shpërthimit tregoi se nuk ishte i përshtatshëm për grupet vulnerabël. Një lumë llave rridhte dje në rrugën kryesore për në Grindavik, ndërsa imazhet në mediat lokale sot treguan se ishte pjesërisht i mbuluar nga shkëmbi i zi vullkanik. Aeroporti Keflavik funksiononte normalisht.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: