Ministria e Jashtme e Rusisë njoftoi se kishte thirrur ambasadorët e Gjermanisë, Suedisë dhe Danimarkës për të diskutuar mbi shpërthimin e tubacioneve të gazit Nord Stream.

Shpërthimet ndodhën në zonat ekonomike të Suedisë dhe Danimarkës dhe të dy vendet ngrejnë dyshimet se ishin të qëllimshme, por ende nuk është përcaktuar se kush është përgjegjës. Të dy vendet dhe Gjermania po hetojnë ngjarjen.

Ministria e Jashtme e Rusisë në një deklaratë i akuzoi të tre për zvarritje të qëllimshme dhe përpjekje për të fshehur se kush qëndron pas shpërthimeve. Ajo tha se ishte e pakënaqur për atë që e quajti natyrën e errët të hetimit dhe refuzimin e saj për t’u angazhuar me Rusinë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb