Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka thirrur në një takim urgjent mbi Afganistanin të hënën me pjesëmarrjen e përfaqësuesve diplomatikë të Britanisë, Francës, Shteteve të Bashkuara, Kinës dhe Rusisë, anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit.

Një alarm global është lëshuar pas një shpërthimi të dyfishtë pak jashtë aeroportit të Kabulit , për të cilin zyrtarët amerikanë thonë se erë terrorizmi dhe vjen nga një degë e ISIS.

Disa orë pas sulmit, Perëndimi nxitoi të shprehë ankthin e tij për vazhdimin e operacionit të evakuimit, për të cilin një ultimatum është lëshuar nga talebanët deri më 31 gusht, dhe një nga meszhet e para nga Evropa ishte nevoja për rritjen e alarmit për terroristët sulmeve .

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të punojë ngushtë së bashku për të parandaluar një ringjallje të terrorizmit në Afganistan dhe më gjerë,” tha Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen .

“Unë dënoj ashpër sulmet frikacake dhe çnjerëzore në aeroportin e Kabulit. Isshtë e nevojshme të bëhet gjithçka për të siguruar sigurinë e njerëzve në aeroport. Komuniteti ndërkombëtar duhet të punojë ngushtë së bashku për të shmangur një ringjallje të terrorizmit në Afganistan dhe më gjerë,” tha ajo në një postim në Tëitter.

Edhe kancelarja  gjermane Angela Merkel ka dënuar ashpër “sulmin e turpshëm” në aeroportin e Kabulit në mes të një turme që priste të hipte në një aeroplan për të lënë Afganistanin.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: