Shtëpia e Bardhë njoftoi  se më 11 maj do të përfundojnë kërkesat për vaksina për udhëtarët në Shtetet e Bashkuara dhe për punonjësit e qeverisë në të gjithë ekonominë më të madhe në botë.

“Sot, ne po njoftojmë se administrata do t’i japë fund kërkesave të vaksinës kundër Covid-19 për punonjësit federalë, kontraktorët federalë dhe udhëtarët ndërkombëtarë në 11 maj, në të njëjtën ditë kur përfundon urgjenca e shëndetit publik Covid-19. ”, thuhej në një deklaratë.

Më shumë se një milion njerëz vdiqën nga Covid-19 në Shtetet e Bashkuara. Sidoqoftë, Shtëpia e Bardhë vuri në dukje se pandemia ishte ndalur plotësisht, duke çuar në heqjen e kufizimeve nga qeveria që datojnë që nga koha kur sëmundja po shkatërronte komunitete të tëra dhe po detyronte mbyllje të dëmshme ekonomike.

“Që nga janari 2021, vdekjet nga Covid-19 janë ulur me 95 për qind dhe shtrimet në spital janë ulur gati 91 për qind. Në nivel global, vdekjet nga Covid-19 janë në nivelet e tyre më të ulëta që nga fillimi i pandemisë,” thuhet në deklaratë.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, “kërkesat për vaksina e forcuan vaksinimin në të gjithë vendin dhe fushata e vaksinimit ka shpëtuar miliona jetë”.

Ndërsa kërkimi i provës së një vaksinimi kundër Covid për të huajt që hipnin në fluturime me drejtim në SHBA pasqyronte praktikën e shumë vendeve, mandatet e vaksinimit të qeverisë vendase shkaktuan ndonjëherë reagime të ashpra politike.

Përveç përfundimit të rregullave të vaksinës, Presidenti Joe Biden njoftoi në prill se ai zyrtarisht po thërriste përfundimin e urgjencës kombëtare shëndetësore që për më shumë se tre vjet kishte mbështetur një sërë masash të jashtëzakonshme të qeverisë.

Këto përfshinin fonde të bollshme për testimin dhe vaksinimet falas për Covid në të gjithë vendin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb