Nga Erion Shkambi


Mes dashurisë dhe urrejtjes, në futboll gjithnjë kanë ekzistuar idhuj, futbollistë të bukur për tu parë, por nuk kanë munguar asnjë herë as personazhe të cilët kanë fituar vetëm urrejtjen e fansave. Revista britanike “Four Four Two” ka përpiluar një listë me 50 personazhet më të urryer në botën e futbollit.

Kjo listë kryesohet nga ish presidenti i FIFA-s Sepp Blatter, i akuzuar për korrupsion, ngacmim seksual etj, Blater nuk ka rivalë në këtë post. Interesant është fakti që në vendin e dytë renditet Jose Mourinho, trajneri i Man.United. Nuk është i pa njohur fakti që ‘Special One’ urrehet nga tifozët e atyre ekipeve që në karrierën e tij i ka pasur kundërshtarë. Në podiumin e më të urryerve kemi dhe një nga legjendat e futbollit gjerman si portieri Herald Schumacher.

Në Botërorin e vitit 1982, Schumacher për pak paralizojë futbollistin francez Patrick Battiston. Në dhjetë vendet e para gjejmë dhe figura si Michel Platini, aq shumë e pëlqyer si futbollist por imazhi i tij u zbeh ndjeshëm pas skandalit që shpërtheu gjatë kohës kur ishte president i UEFA-s. Nuk mund të mungonte në këtë listë as Cristiano Ronaldo, ylli i Real Madrid renditet në vendin e 6-të:

1. SEPP BLATTER
2. JOSE MOURINHO
3. HARALD SCHUMACHER
4. MICHEL PLATINI
5. RICHARD KEYS
6. CRISTIANO RONALDO

Image result for cristiano ronaldo
7. LUCIANO MOGGI
8. EL HADJI DIOUF
9. PETE WINKELMAN
10. JOHN TERRY
11. BERNARD TAPIE
12. KARL OYSTON
13. DIEGO MARADONA
14. JOEY BARTON
15. KEN BATES
16. LUIS SUAREZ

Image result for luis suarez
17. MIKE ASHLEY
18. DIEGO COSTA
19. ASHLEY COLE
20. PAOLO DI CANIO
21. ANDONI GOIKOETXEA
22. GRAEME SOUNESS
23. RICHARD SCUDAMORE
24. KEVIN MUSCAT
25. ROMAN ABRAMOVICH
26. DENNIS WISE
27. SILVIO BERLUSCONI

Image result for silvio berlusconi milan
28. JOE KINNEAR
29. MIKE DEAN
30. ALEX FERGUSON
31. FRANCESCO BECCHETTI
32. MARK VAN BOMMEL
33. TIM SHERËOOD
34. ANTONIO RATTIN
35. GRAHAM ËESTLEY
36. JOHN FASHANU
37. ROBERTO ROJAS
38. VINNIE JONES
39. VINCENT TAN
40. STEVE EVANS
41. SERGIO BUSQUETS
42. NEIL ËARNOCK
43. BEN THATCHER
44. STAN KROENKE
45. ALAN GREEN
46. PEPE

Image result for pepe real madrid
47. TONY PULIS
48. ROBBIE SAVAGE
49. ALAN PARDEË
50. SERGIO RAMOS

(e.f/BalkanWeb)