Rreth 900 milionë njerëz në Kinë janë infektuar me koronavirus që nga 11 janari i vitit të kaluar, sipas një studimi të Universitetit të Pekinit.

Raporti vlerëson se 64% e popullsisë së vendit është me virus. Ai rendit provincën Gansu, ku 91% e njerëzve raportohet të jenë të infektuar, në krye, e ndjekur nga Yunnan (84%) dhe Qinghai (80%).

Një epidemiolog i lartë kinez ka paralajmëruar gjithashtu se rastet do të rriten në Kinën rurale gjatë vitit të ri hënor. Kulmi i valës së Covid në Kinë pritet të zgjasë dy deri në tre muaj, shtoi Zeng Guang, ish-kreu i Qendrës Kineze për Kontrollin e Sëmundjeve.

Qindra miliona kinezë po udhëtojnë në vendlindjet e tyre – shumë për herë të parë që nga fillimi i pandemisë – përpara vitit të ri hënor më 23 janar. Kina ka ndaluar ofrimin e statistikave ditore të Covid-it që kur braktisi zero-Covid.

Por spitalet në qytetet e mëdha – ku objektet e kujdesit shëndetësor janë më të mira dhe më lehtësisht të arritshme – janë mbushur me pacientë Covid pasi virusi është përhapur në të gjithë vendin. Duke folur në një ngjarje në fillim të këtij muaji, Zeng tha se ishte “koha për t’u fokusuar në zonat rurale”, në komentet e raportuara në gazetën e lajmeve Caixin.

Shumë të moshuar, të sëmurë dhe invalidë në fshat tashmë po mbetën pas për sa i përket trajtimit për Covid, shtoi ai.

Provinca qendrore e Kinës Henan është e vetmja provincë që ka dhënë detaje të shkallës së infeksionit – në fillim të këtij muaji një zyrtar shëndetësor atje tha se gati 90% e popullsisë kishte pasur Covid, me norma të ngjashme të vërejtura në zonat urbane dhe rurale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: