Zhvillime të reja në skandalin e korrupsionit në Parlamentin Evropian.

Policia belge ka sekuestruar rreth 1.5 milionë euro nga shtëpitë dhe hotelet në Bruksel muajin e kaluar, të cilat dyshohet se janë paguar nga Katari për të ndikuar në vendimet në Parlamentin Europian. Tani një seri raportesh kanë sugjeruar se çfarë mund të kenë qenë përpjekur të blejnë ato para.

Hetuesit kanë marrë pjesë në një takim të nën komitetit të Parlamentit Evropian për të drejtat e njeriut më 14 nëntor 2022, ku ministri i Punës i Katarit, Ali bin Samikh al-Marri, mbrojti të dhënat e vendit të tij për të drejtat e punëtorëve.

Takimi u zhvillua disa ditë para fillimit të Kupës së Botës në Katar. Marri u tha eurodeputetëve se reformat “janë ndërmarrë në një hapësirë ​​të shkurtër kohe, kështu që është e natyrshme që të përballemi me vështirësi”, dhe ai kritikoi atë që ai e quajti “racizëm” kundër vendit të tij.

Pier Antonio Panzeri, një ish-deputet italian, i cili dyshohet se ka marrë pagesa të mëdha nga Katari dhe Maroku, arriti një marrëveshje me prokurorët, duke rënë dakord të jepte informacion se kë dha ryshfet dhe modus operandi të rrjetit të korrupsionit, në këmbim të një dënimi më të lehtë me burg.

Tashmë janë raportuar disa detaje nga hetimi. Sipas një dokumenti gjyqësor të cituar nga një gazetëbelge, Panzeri shkroi fjalimin e Marrit për seancën dëgjimore të 14 nëntorit, e këshilloi atë se si të pozicionohej dhe u bëri thirrje miqve të vjetër në parlament të bënin pyetje “për të udhëhequr ministrin e Katarit në një të njohur rrugë”.

Panzeri është një nga katër personat e akuzuar për pastrim parash, korrupsion dhe anëtarësim në një organizatë kriminale.

Sipas dokumentit gjyqësor të cituar nga Le Soir, Panzeri kontaktoi me eurodeputetët në shërbim, duke përfshirë Marc Tarabella të Belgjikës dhe Andrea Cozzolino të Italisë, duke u kërkuar atyre që të ndërhynin në debat. Të dy janë anëtarë të grupit socialist dhe demokrat të parlamentit, ish-shtëpia politike e Eva Kailit, një eurodeputete greke e akuzuar gjithashtu në këtë çështje.

Këtë javë, presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, nisi një proces për heqjen e imunitetit nga Tarabella dhe Cozzolino, pas një kërkese nga hetuesit belgë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb