Ditën e sotme zhvillohen Primaret në Partinë Demokratike, nga të cilat pritet të dalin dhe kandidatët që do të garojnë për kryebashkiakë në zgjedhjet e 14 majit të 2023-shit.

Deri më tani procesi i votimit dhe numërimit është mbyllur në disa qarqe, ndërsa në disa të tjerë është drejt përfundimit.

  • foto galeri

KANDIDATËT PËR TIRANËN
Ilir Alimehmeti
Belind Këlliçi
Julian Deda
Adriana Kalaja
Gerti Bogdani
Fatmir Merkoçi
Enkelejda Fejzo

VOTIMI NE DURRES
Mbi 4 mijë anëtarë dhe simpatizantë pritet të votojnë në Durrës, ku duhet të zgjedhin midis Igli Carës dhe Armand Dervishit. Dy qendra votimi janë pranë selisë së degës së PD-së Durrës, ndërsa një tjetër për Komunat Ishëm, Manëz, Sukth, Katund i Ri është tek ambientet pranë karburant Kast-Oil Kullë-Sukth.

Procesi i votimit është hapur për demokratët durrsakë nga ora 8:00 deri në 18:00 të kësaj të diele.
Kandidati shpallet fitues vetëm nëse merr të paktën 50% + 1 të votave nga totali i votave të vlefshme në një zonë të caktuar. Në rast se asnjë nga kandidatët nuk merr të paktën 50% + 1 të votave nga totali i votave të vlefshme, atëherë kalojnë në balotazh dy kandidatët me numrin më të lartë të votave. Në rast ndarje votash në mënyrë të barabartë, kandidati apo kandidatët që kalojnë në balotazh hidhen me short.

VOTIMI NË QARKUN LEZHË
Ka nisur me një vonesë prej 60 minutash procesi i votimit për Primaret në qarkun e Lezhës. Kandidatet në Lezhë:
1-Pashk Gjoni, Doktor
2-Ergin Mataj, Avokat
3-Salvador Kaçaj, Sportist
4-Maks Kola, arkitet

Kandidatët Mirditë: Aleksander Lalaj
Albert Mylyshi
Atur Lazri
Gjon Ndoj
Martin Biba
Saimir Kola

Bashkia Kurbin:
Behar Haxhiu
Dalmion Dodaj
Gjergj Oroshi
Gjovalin Miri
Lindita Toma

VOTIMET NË FIER, PATOS, ROSKOVEC DHE MALLAKASTËR
Primaret e kandidatëve për kandidatë për kryebashkiakë ne degët e PD Fier, Patos, Roskovec dhe Mallakastër kanë nisur që në orën 8 të mëngjesit e do të vazhdojnë deri në orën 18:00 dhe atje ku do të ketë radhë votimi do të shtyhet deri në votuesin e fundit.

Materialet zgjedhore për çdo degë të PD për bashkitë Fier, Mallakastër, Patos e Roskovec kanë mburritur që në orët e mbrëmjes së djeshme dhe u janë shpërndarë degëve përkatëse. Burime nga degët e PD sipas bashkive pohojnë se probleme të vogla janë vërejtur në Roskovec e Fier ku ka patur dublime emrash. Shkak janë bërë marrja parasysh e listave të vitit 2013 e jo te 2021.

Mbyllet Fieri- Votuan rreth 870 votues

Kandidatët:

Ermal Hamataj,
Edvar Kodheli
Denisa Muçaj
Artur Mahmutaj
Albano Zhapaj

Votuesit do t’i drejtohen 4 QV tek UFO
Nr votuesish afro 4 mijë
PATOS votohet për kandidatët
Ardian Rama
Gazmend Halimi
Sofie Alushaj

Votuesit do t’i drejtohen 1 QV tek selia e PD e rithemeluar
Nr votuesish 1100

Mbyllet procesi ne ROSKOVEC votohet për kandidatët
Dhurata Malko
Nazar Plaka
Nerdit Hazizaj

Edhe në këtë degë të PD votuesit do shkojnë në 1 QV tek selia e PD
Nr votuesish 800

MALLAKASTËR
votohet për kandidatët
Resmi Shanaj
Neim Begaj

Edhe në Mallakastër votuesit do t’i drejtohen një 1 QV tek salla e ish kinemasë në qytetin e Ballshit
Nr votuesish 800

VOTIMI NE VLORE
Antarët dhe simpatizantët e Partisë Demokratike do të votojnë kandidatin e preferuar ne garën ne zgjedhjet per Kryetar Bashkie.

Ne degën PD-së të Vlorës jane rreth 1365 anëtarë me të drejte vote. Gjithashtu jane rreth 400 simpatizant te PD Dega Vlore qe do te votojnë për tre kandidatet;

Alta Haluci
Nada Daullja
Hysni Sharra

VOTIMI NË QARKUN KORCË
Në Qarkun Korçë ka nisur votimi për primaret e Partisë Demokratike që do të nxjerrin kandidatët për zgjedhjet vendore të 14 Majit.
Votuesit që do të zgjedhin kandidatët janë anëtarët e PD dhe simpatizantët të cilët janë pajisur me një kartë të posaçme për të votuar gjatë gjithë ditës së sotme.
Në Korcë rreth 4000 votues ndërsa votohet për kandidatët:
Ledina Alolli
Gjergji Gjata
Entela Dvorani

Në Pogradec rreth 1000 votues për kandidatët:
Zihni Tollozhina
Oligert Mucllari

Në Devoll mbi 2000 votues ndërsa votohet për kandidatët:-
Vojsava Bregu
Arben Miza
Elvis Hajderlli
Xhensila Kapo

Në Maliq mbi 2000 votues ndërsa votohet për kandidatët:-
Alfred Berberi
Alfred Xega

Në Kolonjë më pak se 1000 me një kandidat të vetëm:
Ethem Lumani

IKËN NJË KANDIDAT NË DEVOLL
Largohet nga lista e kandidatëve në Devoll Arben Miza, ish-kryetari i degës së PD Devoll.
Njoftimi për largimin e tij është bërë që ditën e enjte, por vetëm sot me shpalljen e listave u vu re edhe mungesa e tij.

Sipas Mizës tërheqja ka ardhur për një arsye që zonjat që janë kandidate kanë dhënë kontribute dhe të afta e për këtë arsye sipas tij duhet t’i hapen rrugë figurave dhe kandidatëve të rinj.
Mesazhi i Arben Mizës shkon edhe më tej kur thotë që duhet të ndjekin dhe të tjerë rrugën e tij pasi jo te gjitha pozicionet duhet të mbahen nga të njëjtët persona.
Kandidatët në Devoll tashmë janë 3.
Elvis Hajderelli
Vojsava Bregu
Xhensila Kapo

VOTIMI NË GJIROKASTER E MEMALIAJ
Ka nisur normalisht procesi i Primareve ne degën e PD Bashkia Gjirokastër. Ne kutitë e votimit ne seline e PD jane thirrur te votojnë gati 1800 anëtare dhe simpatizantë te kësaj force politike. Procesi ka nisur normalisht dhe deri me tani nuk janë shfaqur probleme me listat e votuesve. Ne gare për primaret e PD janë; Engelejda Mushi, Dorjan Lani dhe Telnis Skuqi.

Ndërkohë, si normalisht vijon dhe procesi i Primareve në degën e PD Bashkia Memaliaj. Ne kutitë e votimit ne nje prej ambienteve ne qytet, janë thirrur te votojnë gati 600 anëtarë dhe simpatizantë te kësaj force politike. Procesi ka nisur normalisht dhe deri me tani nuk janë shfaqur probleme me listat e votuesve. Ne gare per primaret e PD janë Albert Malaj dhe Bukurosh Ajdini.

VOTIMI NË QARKUTIN BERAT
Votimi për Primaret në PD vijon si normalisht dhe në bashkinë e Beratit. Në të gjitha degët mësohet se procesi ka nisur prej rreth 45-minutash, pas verifikimit të fletëve të votimit, listës së votuesve, procesverbaleve zgjedhore etj dhe gjithçka është duke vijuar normalisht. Gara për pjesëmarrësit u hap rreth një muaj më parë dhe pikërisht sot do të jenë anëtarët e PD-së dhe simpatizantët, të cilët të pajisur me një kartë të posaçme do të votojnë gjatë ditës së sotme emrat e kandidatëve që janë bërë pjesë e primareve. Në degën e Partisë Demokratike Berat votohet për 3 kandidatët: Zija Ismaili, Sazan Guri dhe Klejdi Spahiu dhe zgjedhjet për primaret pi kryhen në Pallatin e Kulturës “Margarita Tutulani”.

Në degën e Partisë Demokratike Kuçovë votohet për një kandidat të vetëm që është Lefter Maliqi, në degën e Partisë Demokratike Dimal do të votohet për 2 kandidatët Thoma Rumniçi dhe Gentjan Meçi. Në degën e Partisë Demokratike Poliçan votohet sot për 1 kandidat që është kryetari i PD-së Poliçan Behar Xhaferraj dhe në degën e Partisë Demokratike Skrapar do të votohet për kandidatët kandidatin e vetëm Eugen Mustafallari.

VOTIMI NË KRUJË
Votimi për Primaret po vijon edhe në Bashkinë e Krujës.
BalkanWeb mëson se ka një pjesëmarrje masive të anëtarëve dhe simpatizantëve në qendrat e votimit. Ndërkohë, në rrethin e Krujës janë 9 kandidatë pasi 2 dhanë dorëheqjen mbrëmjen e kaluar.

Whatsapp Image 2022 12 04 At 09.39.48

 

5 Bashkitë ku nuk votohet

Malësi e Madhe (probleme me bazën e partisë)

Himarë (zonë e lirë për PBDNJ)

Finiq (zonë e lirë për PBDNJ)

Dropull (zonë e lirë për PBDNJ)

Pustec (zonë e lirë për partinë e komunitetit maqedonas)

 

5 Bashkitë me një kandidat

Elbasan

Shkodër

Kukës

Kuçovë

Poliçan

 

Kandidatët

 

BASHKIA ELBASAN         

Luciano Boci

 

BASHKIA TIRANE             

Adriana Kalaja

Belind Kellici

Enkelejda Fejzo

Fatmir Merkoçi

Gerti Bogdani

Ilir Alimehmeti

Julian Deda

 

BASHKIA SHKODER        

Bardh Ali Spahia

 

BASHKIA DURRES            

Armand Bedri Dervishi

Igli Latif Cara

 

BASHKIA SHIJAK              

Agim Hamdi Rameta

Astrit Hasan Hoxha

Fatbardh Mehmet Gjata

Ilgner Shaban Vora

 

BASHKIA LIBRAZHD        

Agron Mekshi

Arjanit Leka

Mereme Zeneli

Ndriçim Lila

Shaqir Kuka

Shefki Çota

 

BASHKIA PRRENJAS       

Medi Leka

Suzana Topi

 

BASHKIA GRAMSH         

Hasim Çekrezi

Kodhel Çala

 

BASHKIA PEQIN               

Albert Kurti

Mustafa Pashja

 

BASHKIA BELSH

Bedri Qypi

Dritan Cani

 

BASHKIA BERAT               

Kejdi Sulejem Artan Spahiu

Sazan Ilmi Guri

Zija Fuat Ismaili

 

BASHKIA LUSHNJE          

Eduart Shyqyri Sharka

Erjon Adem Kërçuku

Eurion Ylli Iljazi

 

BASHKIA PATOS              

Ardian Gjergji Rama

Gazment Enver Halimi

Sofije Halil Alushaj

 

BASHKIA MALLAKASTER              

Resmi Shanaj 264 vota
Neim Begaj 69 vota
votues 333 vota
Fitues Shanaj

 

BASHKIA ROSKOVEC      

Dhurata Maliq Malka

Nazar Sefer Plaka

Erdit Agim Hazizaj

 

BASHKIA DIVJAKE           

Aurel Jemin Malko

Gjergj Trifon Janko

 

BASHKIA KORCE              

Entela Niko Dvorani

Gjergji Myslim Gjata

Ledina Bardhyl Alolli

 

BASHKIA MALIQ              

Alfred Maliq Berberi

Alfred Përparim Gega

 

BASHKIA KUKES               

Admir Behlul Sinamati

 

BASHKIA TROPOJE          

Besnik Xhafer Dushaj

Feride Rexhep Rrahmanaj

Mimoza Man Hajdarmataj

Jordan Qazim Memia

Xheme Zeqir Nezaj

 

BASHKIA HAS   

Bledar Man Lushi

Miftar Tahir Dauti

Nazlie Selim Laçi

 

BASHKIA VLORE               

Alta Abdul Haluci

Hysni Kudret Sharra

Luman Fiqiri Kapaj

Nada Spiro Daullja

 

BASHKIA SELENICE         

Bejto Saliko Alliaj

Dhurata Skënder Meçorrapaj

Jani Jakup Dapaj

Klajdi Hajdar Runaj

Leonard Josif Rakipaj

Sezai Sulejman Balilaj

 

BASHKIA DELVINE           

Bati Bajram Çuçuri

Hasan Qemal Alizoti

Ilir Mezan Mehmeti

 

BASHKIA SARANDE        

Ardit Gjolek Cikuli

Armand Jani Magllara

Ilir Hasan Nikollo

Robert Petrit Haxhi

Spiro Nikolla Vaso

 

BASHKIA KONISPOL       

Aleksander Nikolla Loloshi

Fatmir Sali Shero

 

BASHKIA VAU i DEJES    

Kolë Pashuk Shaben

Zef Kin Hila

 

BASHKIA PUKE 

Astrit Agim Kuçi

Demir Qamil Hyseni

Ndue Zef Suma

Rrok Ndrec Dodaj

 

BASHKIA DIBER

Alketa Sefer Agolli

Besnik Izet Alku

Fadil Mehmet Begu

Ismail Fiqiri Uka

Margarita Murat Markja

Përparim Dali Noka

 

BASHKIA MAT  

Bukurosh Kujtim Ballabani

Lindita Zenel Doda

Skënder Abaz Gjuci

Ymer Beqir Barçi

Nezir Rizvani

 

BASHKIA KLOS  

Basir Ibrahim Çupa

Bedri Selman Hoxha

Veri Kadri Kuka

 

BASHKIA LEZHE

Ergin Llesh Mataj

Kristian Pashk Gjidodaj

Maksim Gjin Kola

Pashk Preng Gjoni

Pashk Prengë Ndoci

Salvador Pretash Kacaj

 

BASHKIA MIRDITE           

Aleksander Gjok Lala

Albert Dod Melyshi

Artur Mark Lazri

Gjon Gjete Ndoj

Martin Dedë Biba

Saimir Fran Kola

 

BASHKIA KURBIN            

Alfred Pjeter Daçi

Behar Adem Haxhiu

Dalmion Ilir Dodaj

Edmond Lek Shkoza

Gjergj Pal Oroshi

Gjevalin Ndoc Miri

Lindita Françesk Toma

 

BASHKIA KAVAJE            

Eris Petrit  Xhihani

Fisnik Ymer Qosja

Isa Nysret Sakja

 

BASHKIA VORE 

Agim Luftulla Subashi

Indrit Fatmir Hoxha

 

BASHKIA RROGOZHINE

Shkëlqim Hamid Hoxha

Shkëlqim Halit Kalemi

 

BASHKIA POGRADEC     

Oligert Vikon Muçllari

Zini Halil Tollozhina

 

BASHKIA DEVOLL            

Arben Fiqiri Miza

Elvis Jani Hajdërlli

Vojsava Hekuran Bregu

Xhensina Istref Kapo

 

BASHKIA FIER   

Albano Gjysho Zhapaj

Artur Zylal Mahmutaj

Denisa Neim Muçaj

Ermal Saba Hamataj

Evdar Ilirjan Kodheli

 

BASHKIA URA VAJGURORE         

Florian Feim Muhametaj

Thoma Todi Rumnici

Gentian Haki Meçi

 

BASHKIA KUCOVE           

Lefter Novrus Maliqi

 

BASHKIA POLICAN          

Behar Veli Xhaferaj

 

BASHKIA SKRAPAR         

Besnik Sali Osmeni

Eugen Xhelal Mustafallari

 

BASHKIA FUSH-ARREZ  

Ded Zef Bajraktari

Hil Ndue Kola

Hil Zek Curri

Nik Ded Nika

Pjetër Zef Qafa

 

BASHKIA CERRIK              

Ankelita Çela

Servet Duzha

 

BASHKIA GJIROKASTER

Dorjan Lami

Enkelejda Shefki Mushi

Shemsho Lamja

Telnis Abaz Skuqi

 

BASHKIA PERMET           

Edmond Lefter Komino

Niko Spiro Shupuli

 

BASHKIA KELCYRE           

Arjan Kapllan Kasaj

Edmond Gole Nano

 

BASHKIA MEMALIAJ      

Albert Abedin Malaj

Bukurosh Qani Ajdini

 

BASHKIA TEPELENE        

Baftjar Et’hem Imeri

Hysni Asllan Kasëmi

 

BASHKIA LIBOHOVE       

Adil Fahri Xhelili

 

BASHKIA KOLONJE         

Et’hem Sajamit Lumani

 

BASHKIA KAMEZ             

Arjan Xhevit Hoxha

Asllan Shaban Dogjani

Shemsi Selim Prençi

 

BASHKIA BULQIZE           

Dëfrim Mufit Fiku

Fatos Jaho Hoxha

 

BASHKIA KRUJE

Agim Ismail Kodra

Agron Sure Loka

Andi Hamit Gjoka

Aqif Shaban Mesi

Arjan Qemal Vogli

Denis Hidri

Genc Asllan Laçi

Gëzim Liman Hoxha

Ilir Hasan Ndreu

Imer Zenel Merlika

Ndriçim Bajram Babasi

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: