Pagesa prej 204,000 euro “kompensim” për një grua nga ish-bashkëshorti i saj për 25 vjet punë të papaguar në shtëpi u dha nga një gjykatë në Spanjë .

Ish-bashkëshorti i Ivana Moral -it u urdhërua të paguante këtë shumë në bazë të pagës minimale të aplikueshme gjatë jetës së tyre martesore.

Çifti ka dy vajza me vendimin ku thuhet se Ivana e kaloi pothuajse të gjithë kohën e saj duke u kujdesur për anëtarët e familjes dhe duke punuar në shtëpi gjatë gjithë martesës. Ish-bashkëshorti i saj Ivana gjithashtu duhet t’i paguajë asaj një pension prej 498 euro në muaj si dhe mbështetje mujore prej 399 euro dhe 597 euro për dy vajzat e tyre 20 dhe 14 vjeç.

Ivana Moral, e cila u martua me burrin e saj në 1995 përpara se të aplikonte për divorc në 2020, tha se ishte e kënaqur me kompensimin pas kaq shumë vitesh punë të palodhur.

“Ishte qartë një akt abuzimi të isha plotësisht i ndërprerë financiarisht (nga ish-bashkëshorti im) pa asgjë kur martesa jonë përfundoi duke lënë mua dhe vajzat e mia pa asgjë pas gjithë këtyre viteve të kohës sime, energjinë time dhe dashurinë time për këtë familje”, tha gruaja nga Spanja.

Siç thuhet në vendimin e gjykatës, gjatë gjithë jetës së saj bashkëshortore, Ivana “i është përkushtuar punëve të shtëpisë, kujdesit për shtëpinë dhe familjen me gjithçka që ajo përfshin”.

Sipas mediave spanjolle, çifti kishte nënshkruar një marrëveshje paramartesore në të cilën thuhej se do të ndanin vetëm atë që kishin fituar së bashku, me rezultat që gruaja të mos kishte akses në paratë që i shoqi i kishte fituar gjatë karrierës së tyre të përbashkët.

Duke folur për mediat spanjolle, Ivana shpjegoi se bashkëshorti i saj nuk donte që ajo të punonte “jashtë shtëpisë” dhe e lejonte vetëm të punonte në shtepi. Ish-bashkëshorti i gruas spanjolle pritet të apelojë vendimin e gjykatës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb