Një anije e transportit të karburantit  sulmohet  nga një anije e ngarkuar me eksploziv në Arabinë Saudite 

Gjatë këtij incidenti nuk pati ndonjë viktimë, ”tha një zëdhënës i ministrisë, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve SPA.

Në një deklaratë të hënën, kompania e transportit Hafnia tha se 22 marinarët në bordin e Rhine BW shpëtuan pa lëndime. Ekuipazhi i anijes shuajti zjarrin, tha kompania, duke shtuar se pjesë të trupit të anijes ishin dëmtuar.

Më 25 nëntor,  gjatë një shpërthimi u dëmtua një cisternë e menaxhuar nga Greqia,  ndërsa ishte në një anije në portin Saudit të Shuqaiq. Mbretëria fajësoi rebelët Houthi të Jemenit për sulmin ndaj minës. Houthis, të cilët po luftojnë një koalicion të udhëhequr nga Sauditët në Jemen, nuk e komentuan incidentin.

Grupi rebel, pretendoi se ishte  një sulm me raketa që goditi kompaninë e naftës Saudi Aramco në Jeddah më 23 nëntor.

Andreas Krieg, profesor asistent në King’s College në Londër, tha  se ky ishte sulmi i fundit kundër objekteve thelbësore në “eksportuesin më të madh të naftës në botë”.

Sauditët kanë pranuar se ishte një anije e ngarkuar me eksploziv.

Deti i Kuq është një korsi e transportit jetik si për ngarkesat ashtu edhe për furnizimet globale të energjisë, duke e bërë çdo minierë të zonës një rrezik jo vetëm për Arabinë Saudite, por për pjesën tjetër të botës. Minierat mund të hyjnë në ujë dhe më pas të merren nga rrymat që ndryshojnë nga stina në Detin e Kuq.

 

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb