I gjithë rajoni i Kievit ishte pa energji elektrike sot pasi sulmet ajrore ruse synuan infrastrukturën kritike, tha Oleksii Kuleba, kreu i administratës ushtarake rajonale.

Kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko gjithashtu raportoi në aplikacionin e mesazheve Telegram se furnizimi me ujë ishte ndërprerë.

Kjo vjen pas raportimeve se në pjesë të mëdha të Ukrainës u dha një alarm për sulm ajror sot.

Një numër njësish u mbyllën në termocentralin bërthamor Pivdennoukrainsk në Ukrainën jugore më herët për shkak të humbjes së fuqisë gjatë sulmeve ajrore ruse në të gjithë vendin, tha firma e energjisë bërthamore e Ukrainës Energoatom.

Një zëdhënës i Energoatom tha: “Gjithçka është në rregull me stacionin. Nuk ka ku të prodhohet energji elektrike”.

Analisti i mbrojtjes, profesor Michael Clarke i tha Sky News më herët se rusët po përpiqen të heqin të gjithë energjinë elektrike në Ukrainë për ta lënë vendin pa energji gjatë dimrit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: