Ish-deputeti demokrat Agron Shehaj me anë të një statusi në “Facebook” shkruan mbi taksën e re mbi karburantin që ka vendosur qeveria “Rama”.


Shehaj nënvizon se Rama po mashtron qytetarët njësoj si me taksën e Rrugës së Kombit, duke iu ofruar shqiptarëve shërbime aspak të nevojshme. Ai shton se me këto taksa, Rama vetëm sa pasuron miqtë dhe oligarkët pranë tij.


  • foto galeri

Postimi i Agron Shehajt:


Qeveria mashtron qytetarët duke mohuar taksën e re mbi naftën.

Ligji i ri parashikon shprehimisht që burimi financiar i agjencisë mbi menaxhimin e rezervave të naftës do të jetë: “Tarifat e krijimit dhe mbajtjes se rezervës se sigurisë që aplikohen mbi sasitë e produkteve energjetike hidrokarbure që shiten në Republikën e Shqipërisë..”

dhe

“Këshilli i Ministrave, me propozimin e ministrit, vendos tarifat e përmendura në pikën 1.1..”

Rama bën lojra fjalësh. Edhe taksën prej 5 eurosh të Rrugës së Kombit e quajti tarifë por pak rëndësi ka si e quan.

E vërteta është që kemi të bëjmë me taksën e radhës për shërbime të panevojshme, që nuk ka për qëllim rritjen e cilësisë së jetës së qytetarëve por vetëm një mënyrë të re për të pasuruar veten dhe miqtë e tij oligarkë në kurriz të popullit me të varfër në Europë.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb