Përcjellësit e të vdekurve në Ghana e kalojnë jetën duke marrë pjesë në funeralet e të huajve. BBC ka sjellë një kronikë mbi  jetesën e grave që paguhen për të qarë në funeralet e të vdekurve, të cilët ato nuk i njohin.

“Disa njerëz nuk dinë sesi të qajnë. Disa njerëz kur humbasin të afërmit e tyre nuk dinë sesi të flasin apo të qajnë,”-shprehet Ami Dokli. “Njerëzit më kontaktojnë mua dhe më kërkojnë që të qaj në funerale.”

Gratë të cilat marrin pjesë si vajtuese janë të gjitha të veja.

“Bashkëshortët tonë kanë vdekur, kështu që ne shkojmë së bashku për të ndihmuar tjerët që nuk mund të qajnë. Nëse nuk jemi ne aty, funerali nuk shkon mirë,”-rrëfen Ami. “Disa nga funeralet janë të mëdhenj, disa janë normalë. Ne paguhemi në varësi të funeralit. Është një gjë normale. Të gjithë do të vdesim një ditë.”

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: