Një grua në Ukrainë, nënë e tre fëmijëve është fotografuar e armatosur teksa hedh vështrimin nga dritarja e banesës.

Sipas mediave të huaja personi në fotot quhet Mariana Zhaglo, e është larg të të qenit ushtare. Ajo është studiuese marketingu, por është shprehur e gatshme të luftojë për Ukrainën nëse kjo do të jetë e nevojshme.

“Si nënë nuk dua që fëmijët e mi të trashëgojnë problemet në Ukrainë, apo që këto kërcënime t’u kalohen atyre. Më mirë të merrem me këtë tani”, tha Mariana.

“Nëse vjen puna, atëherë ne do të luftojmë për Kievin; ne do të luftojmë për të mbrojtur qytetin tonë”, shprehet ajo deri tregoi pushkën e saj Zbroyar Z-15

Ajo shpjegoi më tej se Zbroyar Z-15 është një pushkë gjuetie.
Studiuesja e marketingut është vetëm një nga mijëra ukrainasit që së fundmi iu bashkuan Forcave të

Mbrojtjes Territoriale të vendit (TDF), një pjesë vullnetare e ushtrisë që ka parë që numri i saj të rritet mes tensioneve në rritje në kufirin rus.

  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb