Deri tani ka prekur vetëm nivelet më të larta të futbollit italian, por rasti i basteve rrezikon të përhapet si flakë edhe në kategori të tjera. Hetimi, zbulojnë kolegët nga Il Mattino, ka zbarkuar edhe në Campania, konkretisht në Benevento.

Tre ish-lojtarë të klubit Samnite, tani në grupin C të Serisë C, dhe një i regjistruar aktualisht janë përfshirë. Ky është Christian Pastina, i cili mëngjesin e djeshëm ka marrë një vizitë nga Policia Financiare për kontroll: i janë sekuestruar të gjitha pajisjet dixhitale.

Mbrojtësi 22-vjeçar mohoi çdo përfshirje. Emrat e tjerë? Francesco Forte i Cosenza, Gaetano Letizia i Feralpi Salò dhe Massimo Coda, sulmues i Cremonese. Ajo që kontestohet është shkelja e nenit 4 tashmë të njohur të ligjit 401 të vitit 1989, pra ushtrimi abuziv i vendit apo i basteve.

Faktet që përqendrohen në katër emrët e përmendur më sipër datojnë në sezonin e kaluar, kur Benevento luajti në kampionatin e Serie B, që më pas përfundoi me rënie në serinë e tretë. Gazeta e njohur shkruan gjithashtu se në hetim janë përfshirë edhe dy persona të tjerë që nuk ushtrojnë futboll.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb