Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit ka përkujtuar 85-vjetorin e lindjes së shkrimtarit e skenaristit Vath Koreshi.

Poetë, shkrimtarë e kineastë rrëfyen episode me të, duke ndarë me publikun anën njerëzore të artistit. Ikona e filmit, Tinka Kurti, foli për kujdesin e tij ndaj aktorëve.

“Balada e Kurbinit, ishte kohë e vështirë”, tha aktorja e madhe.

Tinka Kurti rrëfeu për “News24”, kënaqësinë dhe nostalgjinë që ndjen kur sheh filmat shqiptarë.

“Jam bërë si fëmija, heq mallin me filmat. Është kënaqësi që s’na kanë harruar”, u shpreh ajo.

Si rrallëherë, Tinka u ndal te pengjet që ka për rolet e saj dhe të sotmen si kohë e vonë për filma të rinj.

“Nuk jam e gëzuar për gjithçka që kam bërë. Sot është vonë për role”, tregoi Tinka.

Kurti ka interpretuar te katër filma me skenarë të Koreshit, “Dasma e Sakos”, “Gjeneral Gramafoni”, “Besa e Kuqe” dhe “Balada e Kurbinit”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb