Nëse Hollywood është Meka e kinemasë, aktori që mishëron dashurinë dhe përkushtimin për artin e shtatë si fuqi pamore dhe emocionale është Tom Cruise. Ylli absolut i spektaklit prej dyzet vitesh, gjatë gjithë karrierës së tij ai ka arritur të mos kristalizohet, por të rishpik, duke e vënë veten në provë në shumë zhanre dhe role të ndryshme, nga aksioni në komedi, te drama dhe aventura.

“Kur bëj një film mendoj gjithmonë sikur të isha vetë spektator, prandaj përpiqem të ndryshoj gjithmonë role, histori, personazhe, skena, vazhdoj të mësoj, vazhdoj të eksploroj. Gjithçka është dashuri dhe pasion për kinemanë”. Më 3 korrik aktori i famshëm feston 60 vjetorin dhe nëse ndalja e paepur të kohës duket si një “Mision I pamundur” për të gjithë, ky nuk është problemi i tij, pasi duket se ka gjetur sekretin e rinisë që vazhdon të sjellë në ekranin e madh..

Cruise sapo është kthyer nga turi botëror i prezantimit të “Top Gun: Maverick”, falë të cilit është rikthyer për të fluturuar në kinema pas periudhës së keqe të pandemisë. Filmi ka tejkaluar një miliardë dollarë të ardhura në mbarë botën duke arritur shumë sukses. Një dhuratë e bukur për ditëlindjen për atë që ka vendosur ta festojë me dy festa, njëra në SHBA dhe tjetra në Britaninë e Madhe.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Daily Mail raporton se njëra do të zhvillohet në Soho Farmhouse, në mes të Cotswolds Hills, në fshatin anglez ku aktori shpreson të ketë një të ftuar nderi shumë të veçantë, Princin William.

Në fakt, në Londër ai kaloi pjesën më të madhe të kohës së bllokimit dhe këtu ai punoi në kapitujt 7 dhe 8 të ‘Mission Impossible’ të cilët do të mbërrijnë në kinema në korrik 2023 dhe qershor 2024.

A do të festojë me dikë? Tom Cruise ka qenë gjithmonë shumë i turpshëm dhe jeta e tij private është një pikëpyetje e madhe. Pas tre divorceve me (Mimi Rogers, Nicole Kidman dhe Katie Holmes) ka pasur thashetheme për lidhje dashurie që filluan dhe përfunduan me Vanessa Kirby, shoqëruesen e setit në “Mission: Impossible 6” dhe Hayley Atwell, bashkë-yll në vend të kësaj, kapitulli i shtatë i sagës.

“Top Gun: Maverick” e ka rikthyer Cruise në ekranin e madh pas 36 vitesh, nga filmi kult ku ai luajti rolin e Pete “Maverick” Mitchell, piloti luftarak i guximshëm dhe i pamatur, dashnor i rrezikut dhe motoçikletave. Një rol që i ka dhënë famë absolute dhe që ka shërbyer si trampolinë për një karrierë të pandalshme, në të cilën film pas filmi ka treguar shkathtësinë e tij.

Në vitet 2000, Cruise u drejtua nga Paul Thomas Anderson në “Magnolia”, dhe Steven Spielberg në “Raportin e pakicave” dhe xhirimin e “Luftës së Botëve”. Ndërsa kohe pas kohe ka bashkuar kapitujt e sagës “Mission: Impossible”. Ndër vite ai ka luajtur role shumë të ndryshme në filma si “The Last Samurai”, “Operation Valkyrie” nga Bryan Singer, “Oblivion” dhe “Edge”.

(tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb