Në total, Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës çliruan 1534 vendbanime nga pushtuesit rusë, duke përfshirë 483 në rajonin e Kharkiv.

Lajmi i bë i ditur nga zëvendës shefi i zyrës së Presidentit, Kyrylo Tymoshenko në një konferencë.

“Kudo që armiku është dëbuar, masat e de-okupimit janë duke u zhvilluar. Gjithsej 1534 vendbanime tashmë janë de-okupuar. Në territorin e rajoneve Donetsk, Luhansk, Mykolaiv, Kharkiv dhe Kherson, operacionet e autoriteteve shtetërore janë duke u restauruar”, tha ai.

Timoshenko shtoi se 483 vendbanime janë çliruar në rajonin e Kharkiv, duke informuar se njësitë hetimore të Policisë Kombëtare po marrin masa për regjistrimin e fakteve të krimeve të luftës të kryera atje.

Në përgjithësi, sipas zyrtarit, 1445 shtabe humanitare janë ngritur nga administratat ushtarake rajonale në territoret e çliruara nga pushtuesit rusë.

Timoshenko gjithashtu vuri në dukje se më shumë se 500 vendbanime janë pastruar nga minat, puna e Policisë Kombëtare është rikthyer në 1200 vendbanime, ndërsa organet e vetëqeverisjes lokale kanë rifilluar funksionimin e tyre në 1508 vendbanime.

Ai shtoi se në territoret e çliruara nga ushtria ruse, 933 objekte mjekësore kanë rifilluar punën e tyre, objektet arsimore janë rihapur në 981 vendbanime, ndërsa qytetarëve u ofrohen shërbime të mbrojtjes sociale në më shumë se një mijë vendbanime. Në 922 vendbanime janë rikthyer shërbimet financiare.

“Për sa i përket infrastrukturës kritike. Puna e vazhdueshme në këtë drejtim. Tashmë është rikthyer furnizimi me gaz në 67% të vendbanimeve të çliruara. Furnizimi me energji elektrike është rikthyer në 976 vendbanime. Furnizimi me ujë dhe kullimi është rivendosur në pothuajse 1000 vendbanime, ndërsa komunikimi celular dhe shërbimet e internetit janë tashmë të disponueshme për banorët e 950 vendbanimeve,” vuri në dukje Timoshenko.

Kupiansk-Vuzlovyi në rajonin e Kharkiv u çlirua më 27 shtator nga njësia e operacioneve speciale Kraken e Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes.

Më 1 tetor, Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky njoftoi se flamuri ukrainas tashmë po valëvitet në Lyman, rajoni Donetsk.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb