Sportistëve rusë dhe bjellorusë së shpejti mund t’u jepet drita jeshile për të konkurruar në disa evente kualifikuese të Lojërave Olimpike 2024 që do të zhvillohen në Azi.

Bordi ekzekutiv i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar rekomandoi në shkurt që atletët nga këto dy vende të ndaloheshin nga garat sportive ndërkombëtare pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, e cila është mbështetur nga Bjellorusia.

Presidenti i ‘IOC’ Thomas Bach ka këmbëngulur gjithmonë se rekomandimi ishte një “masë mbrojtëse” për atletët rusë dhe bjellorusë përballë asaj që organizata e tij e përshkroi të premten si “ndërhyrje të papranueshme” nga qeveritë kombëtare.

Riintegrimi i atletëve rusë ishte temë e “debatit intensiv” në Samitin Olimpik të premten, tha IOC dhe Këshilli Olimpik i Azisë dha bekimin e tij për atletët rusë dhe bjellorusë që garonin në ngjarje nën juridiksionin e tij në prag të Parisi.

Sanksionet ekzistuese do të parandalonin çdo atlet që konkurronte me ngjyrat ruse ose bjelloruse, ose nën flamujt e vendeve të tyre, edhe nëse propozimi i OCA-së do të jepej miratimi.

Deklarata e Samitit të IOC tha se presidentët e federatave ndërkombëtare të sporteve të pranishëm “e mirëpritën” nismën OCA dhe se, për disa federata dhe mikpritësit e tyre të garave, nevoja për masa mbrojtëse që ndalojnë atletët rusë dhe bjellorusë nuk zbatohet më.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: