Policia e Koperit, në bashkëpunim me policinë italiane, kanë shkatërruar dy banda kriminale të përfshira në kontrabandën dhe trafikimin e sasive të mëdha të drogave ilegale. 11 persona kanë rënë në pranga, ndërsa u sekuestruan disa kilogramë kokainë dhe kanabis dhe mbi 60,000 euro. Kështu deklaroi Departamenti i Policisë Kopër, raporton SloveniaTimes.

Procedurat paraprake të hetimit u drejtuan nga prokurorë sllovenë dhe italianë, si dhe prokurorë nga Rrjeti Gjyqësor Evropian. Ata ngritën një grup të përbashkët hetimor për të hetuar rastin. Ekipi mblodhi prova se një rrjet droge i drejtuar nga një shtetas shqiptar në Evropë po kontrabandonte sasi të mëdha kokaine nga Amerika e Jugut drejt vendeve evropiane. Kreu i grupit, u vra në një restorant në Amerikën e Jugut në fillim të vitit 2022 (Ekuador), ndërkohë që bëhet fjalë për Ergys Dashin.

Në Slloveni, thuhet se Dashi u ndihmua nga një tjetër shqiptar që ndodhej në burg dhe partnerja e tij nga zona e Izolës. Ajo ishte përgjegjëse për mbështetjen logjistike dhe prokurimin e automjeteve me targa sllovene.

Automjetet u konvertuan me targa slovene nga një organizatë kriminale në Holandë për të siguruar ndarje sekrete për kontrabandën e drogës. Ky rrjet furnizoi një pjesë të tregut të drogës në Slloveni, përmes një shtetasi slloven që luante një rol kyç në këtë pjesë të operacionit të tyre.

Duke përdorur metoda të fshehta, hetuesit mblodhën prova kundër 21 të dyshuarve të cilët dyshohet se kryen gjithsej 179 vepra të prodhimit dhe trafikimit të paligjshëm të drogës, duke përfshirë 7 të cilët u kapën në Slloveni, disa prej të cilëve tashmë ishin gjykuar për vepra të tilla. Të gjithë përveç njërit që ishte tashmë në burg u vunë në paraburgim. Policia Koperit sekuestroi droga të ndryshme të paligjshme, duke përfshirë 2,300 gram kokainë, 1,100 gram kanabis dhe hashash dhe 30,000 euro para të gatshme. Në Itali, shifrat ishin dukshëm më të mëdha, më shumë se 80 kilogramë kokainë dhe shtatë kilogramë kanabis, me vlerë 4.5 milionë euro.

Policia sllovene zbuloi më tej se një grup tjetër kriminal vepronte në zonën bregdetare të Sllovenisë dhe herë pas here punonte me bandën, anëtarët e së cilës u arrestuan në prill. Grupi i dytë furnizonte gjithashtu klientë nga Sllovenia dhe Italia. Hetuesit kriminalë mblodhën prova kundër njëmbëdhjetë të dyshuarve që dyshohet se kanë kryer gjithsej 96 vepra të prodhimit dhe trafikimit të paligjshëm të drogës. Përveç kësaj, tre të dyshuar të tjerë janë akuzuar për zhvatje. Policia sekuestroi droga të ndryshme të paligjshme, duke përfshirë 2080 gram kokainë, 1150 gram kanabis dhe 35 000 euro cash.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb