Shtetet e Bashkuara u kanë dhënë dritën jeshile tre anëtarëve baltike të NATO-s, për të dërguar armë të prodhuara nga SHBA në Ukrainë, si pjesë e kërcënimit të një ofensive nga forcat ushtarake ruse.

Kjo është raportuar nga zyrtarët amerikanë të cituar nga Wall Street Journal. Vendimi do të lejojë Estoninë, Lituaninë dhe Letoninë të dërgojnë armë antitank Javelin dhe sisteme të mbrojtjes ajrore Stinger për forcat ukrainase.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb