Ka vdekur personi i parë në botë që iu transplantua zemra nga një derr i modifikuar gjenetikisht.

David Bennett, i cili kishte sëmundje terminale të zemrës, mbijetoi për dy muaj pas operacionit në SHBA.

Por gjendja e tij filloi të përkeqësohej disa ditë më parë, thanë mjekët e tij në Baltimore dhe 57-vjeçari vdiq më 8 mars.

Bennett i dinte rreziqet që lidhen me operacionin. Mjekëve në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Maryland-it iu dha leje nga rregullatori mjekësor i SHBA-së për të kryer procedurën, pasi Bennett nuk ishte i përshtatshëm për një transplant njerëzor, sepse përndryshe  do të kishte vdekur

Ai kishte qenë tashmë i shtrirë në shtrat për gjashtë javë përpara operacionit, i lidhur me një makinë që po e mbante në jetë.

Bennett iu nënshtrua operacionit më 7 janar dhe mjekët thanë se në javët më pas ai kaloi kohë me familjen e tij, shikoi Super Bowl dhe foli se dëshironte të shkuar në shtëpi te qeni i tij, Lucky.

Por gjendja e tij u përkeqësua, duke i lënë mjekët të “shkatërruar”.

“Ai dëshmoi se ishte një pacient i guximshëm dhe fisnik që luftoi deri në fund,” tha kirurgu Bartley Griffith, i cili kreu transplantin, në një deklaratë të lëshuar nga spitali.

Por djali i Bennett, David Jr, tha se shpresonte se transplanti i babait të tij do të ishte “fillimi i shpresës dhe jo fundi”, sipas agjencisë së lajmeve AP.

“Ne jemi mirënjohës për çdo moment inovativ, çdo ëndërr të çmendur, çdo natë pa gjumë që ka hyrë në këtë përpjekje historike”, shtoi ai.

Dr Griffith tha më parë se operacioni do ta sillte botën “një hap më afër zgjidhjes së krizës së mungesës së organeve”. Aktualisht, 17 njerëz vdesin çdo ditë në SHBA në pritje të një transplanti, me më shumë se 100,000 në listën e pritjes.

Mundësia e përdorimit të organeve të kafshëve për të ashtuquajturin ksenotransplantim për të plotësuar kërkesën është konsideruar prej kohësh dhe përdorimi i valvulave të zemrës së derrit është tashmë i zakonshëm .

Në tetor 2021, kirurgët në Nju Jork njoftuan se kishin transplantuar me sukses veshkën e një derri te një person. Në atë kohë, operacioni ishte eksperimenti më i avancuar në terren deri më tani. Megjithatë, marrësi në atë rast ishte tru i vdekur pa asnjë shpresë për shërim.

Transplanti i parë i zemrës së derrit ishte një moment historik në mjekësi.

Barriera më e madhe për përdorimin e organeve nga një specie tjetër është “refuzimi hiperakut”. Trupi e sheh indin si aq të huaj sa fillon të vrasë organin e dhuruar brenda pak minutash.

Shpresa ishte se 10 modifikimet gjenetike të bëra te derri nënkuptonin se organet e tij do të ishin të pranueshme për trupin e njeriut.

Kur fola me ekipin kirurgjik një muaj pas operacionit, ata thanë se nuk kishte ende shenja refuzimi dhe zemra e dhuruar po funksiononte si një “motor Ferrari”. Por ata paralajmëruan se vetë zoti Bennett ishte ende i dobët .

Saktësisht çfarë ka ndodhur që atëherë dhe shkaku i saktë i vdekjes së zotit Bennett nuk është i qartë.

Rezultatet e këtyre hetimeve do të përcaktojnë se sa afër jemi me një të ardhme të përdorimit të derrave për të zgjidhur mungesën globale të organeve të transplantit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb