Joan Laporta kërkon ngushëllim. Logjike dhe e kuptueshme. E fton situata. Ai e di se Barcelona si klub dhe ekip po përballet ndoshta me momentin më të keq në historinë e saj, pa zgjidhje afatshkurtër

Për të qetësuar zemërimin e tifozëve, presidenti i Barcelonës i drejtohet idesë për të sulmuar Real Madrid, shoqëruesin në aventurën e quajtur Super Ligë, por drejtuesit e së cilës nuk hezitojnë të mbrojnë interesat e të bardhëve në zyra dhe gjykata.

Mos u ngatërroni. Ata nuk janë miq. Marrëdhënia mes dy subjekteve nuk shkon përtej kërkimit të një akomodimi në skenën evropiane. Drejtuesit madrilenë do t’i shkojnë deri në fund çështjen Negreira, diçka e dëshmuar me daljen në gjyq.

Fjalët e Laportës dhe Xavit ditët e fundit kanë sulmuar drejtpërdrejt armikun. Presidenti tha: “Gjyqtari ka zgjeruar hetimin për ‘Çështjen Negreira’ me kërkesë të Madridit” (diçka që Real Madrid e mohon), për të shtuar:

“Real Madridi nuk po sillet mirë me atë që po ndodh me çështjen Negreira. Ai po bën një ushtrim cinizmi që nuk është i pranueshëm. Ka një fushatë të orkestruar.” Xavi këmbënguli për konkurrencë të falsifikuar. “Tashmë thashë që nuk më pëlqente që i kushtëzuan arbitrat. Mendoj se kjo e falsifikon konkurrencën”, tha trajneri.

Presidenti i Real Madrid ka folur për rastin e lartpërmendur në një rast. Dhe ai e bëri të qartë qëndrimin e tij: “Nuk është normale që arbitrit të dytë i janë paguar gati 8 milionë euro… dhe për këtë arsye klubi ka dalë si akuzë. Jo vetëm kaq, prandaj jemi pranuar. si palë e dëmtuar.”

Është një rast me një seriozitet të jashtëzakonshëm. Askush të mos presë një përgjigje tani. Inati dhe sulmi i njëpasnjëshëm nga dyshja e formuar nga Laporta dhe Xavi Hernández përballë asaj që po përjetojnë çdo ditë do të përsëritet vetëm nga mediat zyrtare të klubit.

Për më tepër, drejtuesit e Real Madridit përfituan nga rasti i Superkupës në Riad, ku Laporta dhe Rocha, presidenti i Federatës, ishin të pranishëm për të thënë personalisht se çfarë mendojnë për situatën dhe reagimet e saj aktuale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb