Pep Guardiola dhe Man.City i tij ngrenë në qellin e “Wembley” trofeun e parë sezonal, “Carabao Cup”. Për të tretin vit radhazi, “qytetarët” fitojnë Kupën e Ligës, këtë herë duke mposhtur në finale Aston Vila me rezultatin 2-1.

Sergio Aguero realizoi golin e parë në minutë ne 20-të ndërsa Rodri në të 30-tën dyfishoj shifrat. Samata rihapi përkohësisht ndeshjen në minutën e 41-të por vetëm keq pasi shifrat nuk ndryshuan deri në përfundim të sfidës.

Pas fitores me përmbysje kundër Real Madrid në Champions, kjo është një tjetër provë se Man.City nuk ka ndërmend të lëshoj asgjë pavarësisht se në momentin më të rëndësishëm të sezonit UEFA i dha një goditje të fortë duke i hequr të drejtën të luajnë në Europë për dy vitet e ardhshme.