Ukraina ka organizuar 12 korridore të reja evakuimi, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një fjalim video nga rrugët e Kievit të premten.

Ai shtoi se ngarkesa me ushqime dhe ilaçe është në rrugë për në qytetet dhe qytezat e Izyum, Enerhodar, Volnovakha, Polohy, Bucha, Hostomel, Borodyanka, Andriivka, Mykulychi Makariv, Kozarovychi dhe Mariupol.

Ushtria ukrainase ka “siguruar një armëpushim për funksionimin e këtyre korridoreve humanitare”, tha presidenti, duke paralajmëruar se nëse Rusia fillon “të qëllojë përsëri dhe ndërpret shpëtimin e njerëzve, ata do të marrin një përgjigje nga bota”.

“Lloji i përgjigjes se ata do të kenë nevojë për korridoret e kujdesit humanitar vetë,” tha Zelensky.

Rrugët nga Mariupol dhe Volnovakha janë bllokuar vazhdimisht ose të paarritshme gjatë javës së kaluar. Ka pasur më shumë sukses në aftësimin e njerëzve që të largohen nga Izium, i cili ka parë një shkatërrim të gjerë. Këto linja nuk janë marrë vesh me Rusinë, e cila ka shpallur linja të ndryshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb