Arkeologët kanë zbuluar një dhomë blu të dekoruar në mënyrë të hollësishme, e interpretuar si një vend i shenjtë romak i lashtë, gjatë gërmimeve të fundit në Pompei.

“Pompei nuk pushon së mahnituri, është një arkë thesari që është ende pjesërisht e paeksploruar. Kjo është arsyeja pse ne kemi financuar gërmimet e reja dhe po punojmë për të ruajtur cilësinë e lartë të parkut arkeologjik”, tha ministri i Kulturës i Italisë, Gennaro Sangiuliano.

Ngjyra blu e gjetur në këtë zbulim të ri është e rrallë, ku Ministria e Kulturës thekson se në përgjithësi lidhet me ambiente me rëndësi të madhe dekorative.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Nga analiza e thelluar e dhomës, sipas ministrisë, u konstatua se hapësira mund të interpretohet si sakristi ose si një zonë kushtuar aktiviteteve rituale dhe ruajtjes së objekteve të shenjta.

Në muret e dhomës janë figura femrash që thuhet se përfaqësojnë katër stinët, si dhe alegori të bujqësisë dhe blegtorisë. Zbulimi i ri erdhi mes gërmimeve në Regio IX të Pompeit qendror, një zonë banimi që aktualisht është një nga vendet më aktive të gërmimeve për gjetjet e reja.

Gërmimet janë pjesë e një projekti më të gjerë për të siguruar një perimetër midis zonave të gërmuara dhe të pagërmuara të parkut arkeologjik, i cili sot ka më shumë se 13,000 dhoma.

Projekti synon të përmirësojë strukturën e zonës, duke e bërë “mbrojtjen e trashëgimisë së gjerë të Pompeianit … më efektive dhe të qëndrueshme”, tha ministria e kulturës.

Vihet re se javën e kaluar, arkeologët në Pompei zbuluan skica fëmijësh që përshkruanin skena të dhunshme të gladiatorëve dhe gjuetarëve që luftonin kafshët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb