AUSTRALI – Një nga adoleshentët e akuzuar për vrasjen e një nëne britanike në shtëpinë e saj në Australi është deklaruar fajtor për vrasjen.

Emma Lovell, 41 vjeçe, dyshohet se u godit me thikë kur u përball me dy grabitës në Brisbane në Boxing Day në 2022. Ajo kishte emigruar nga Ipswich në vitin 2011 me vajzat dhe burrin e saj Lee, i cili gjithashtu u plagos në sulm.

Djemtë, të cilëve ligjërisht nuk mund t’ju thuhet identiteti, pasi ishin 17 vjeç në atë kohë, u akuzuan secili për katër vepra penale.

Në Gjykatën Supreme të Brisbanes të hënën, djali që dyshohet se përdori thikën në incident u deklarua gjithashtu fajtor për vjedhje, kryerjen e një akti keqdashës dhe sulmin që shkaktoi lëndime trupore, për therjen me thikë të z. Lovell.

Tani 18 vjeç, ai u mbajt në paraburgim dhe do të dënohet në maj. Me origjinë nga Hasketon, Suffolk, Emma Lovell u zhvendos në Australi duke kërkuar një jetë më të mirë për familjen e saj, tha më parë vëllai i saj David Angel për BBC.

Sulmi ndaj saj ka shkaktuar zemërim të komunitetit dhe ishte arsyeja që e shtynë shtetin e Queensland të prezantojë ligje më të rrepta për krimin e të rinjve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: