Koleksioni për veshjet pranverë/verë i Vivienne Westwood, i projektuar nga bashkëshorti i saj Andreas Kronthaler, prezantohet në Paris, por ajo, një rebele 81-vjeçare e pandreqshme, qëndron në Londër për t’iu bashkuar një proteste sociale.

“Kur çmimet rriten më shpejt se pagat, kostoja e ushqimit, strehimit dhe veshjeve mund të bëhet shkatërruese për shumë njerëz – thotë stilistja politike par excellence -.

Ka një numër në rritje njerëzish që nuk mund të gjejnë shtëpi të përballueshme, ka infermierë që plotësojnë jetesën e tyre me banka ushqimore, ambulanca të braktisura jashtë spitaleve me pacientë brenda. Gazetat tona janë plot dëshpërim dhe frikë që rritet në shoqëri, familje të zakonshme të frikësuara nga e ardhmja, që nuk mund të përballojnë një jetë të denjë. Në këtë kontekst, sindikatat në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar po koordinojnë një ditë grevash, pikërisht në ditën e shfaqjes sonë më 1 tetor, për të demonstruar për një shpërndarje të drejtë të pasurisë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Vendosa të qëndroj në Londër për t’i mbështetur. “Nga Parisi, megjithatë, bashkëshorti i saj komenton:“Ky koleksion është ëndrra ime. Nuk dija si t’ia shpjegoja Vivienne – tregon ai – thjesht duhej ta bëja. Dola nga shtëpia dhe mendova se isha në Paris dhe diçka më bëri të kuptoj se sa shumë doja të isha atje.

Transformimet e John Donne ‘nga Katherine Rundell, një shkrimtare e mrekullueshme, është portreti i një njeriu të jashtëzakonshëm nga koha e James I të Anglisë. John Donne e kuptoi që kur vishemi kërkojmë diçka nga bota. Të gjitha rrobat flasin, ato thonë më uroni, më injoroni, ose merrni fjalët e mia më seriozisht sesa do të kishit nëse nuk do të vishnit këtë kapele.”

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb