Pas akuzave për sulm seksual ndaj Russell Brand nga të paktën 5 gra, YouTube ka vendosur të pezullojë funksionimin e kanalit të tij.

YouTube njoftoi të martën, më 19 shtator, se ka bllokuar kanalin online të Russell Brand nga fitimi i parave pas akuzave për një seri sulmesh seksuale.

Ish-prezantuesi dhe aktori britanik 48-vjeçar, i cili tani është kryesisht aktiv në rrjetet sociale, ka mohuar akuzat, duke thënë se të gjitha marrëdhëniet e tij kanë qenë “konsensuale” dhe duke pretenduar një “sulm të koordinuar” kundër tij.

Policia në Londër njoftoi dje se kishte marrë një ankesë kundër Russell Brand për sulm të dyshuar seksual 20 vjet më parë, duke shtuar zbulimet e bëra nga katër gra të tjera gjatë fundjavës.

Duke iu referuar rastit të zbuluar nga Sunday Times dhe Channel 4, policia e Londrës tha të dielën se ishte informuar për një sulm seksual që dyshohet se ishte kryer nga Brad në vitin 2003 në Soho. Zyrtarët “janë në kontakt me gruan” që bëri ankesën, tha një zëdhënës i Scotland Yard. “Ne vazhdojmë të inkurajojmë këdo që beson se është sulmuar seksualisht, sado kohë më parë të ketë ndodhur ngjarja dhe të na kontaktojë”, shtoi ai.

Në hetimin e përbashkët nga The Sunday Times, The Times dhe Channel 4, katër gra e akuzuan aktorin për përdhunim ose sulm seksual midis viteve 2006-13. Në atë kohë Brad ishte në kulmin e karrierës së tij si prezantues në radio BBC dhe Channel 4 dhe si aktor në Hollywood.

Karriera e tij televizive dhe filmike, fillimisht në Britani dhe më pas në SHBA, u shënua nga varësia e tij ndaj alkoolit dhe heroinës, martesa e tij e shkurtër me këngëtaren Katy Perry dhe tendenca e tij për të lavdëruar arritjet e tij. Kohët e fundit ai ka shtuar postimet e tij kundër vaksinës, kundër konspiracionit mediatik të madh në kanalin e tij në YouTube (6 milion abonentë) dhe llogarinë e platformës X (11 milion ndjekës).

Rasti arriti në Downing Street, me zëdhënësin e kryeministrit Rishi Sunak duke folur për “akuza shumë të rënda dhe shqetësuese”.

Media e Russell Brand njoftoi të dielën se do të kryejë një hetim të brendshëm për akuzat e bëra kundër tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb