Një varr fëmije “i jashtëzakonshëm” 2 000-vjeçar u zbulua nën aeroportin Clermont-Ferrand në pjesën qendrore të Francës, njoftoi sot Instituti Kombëtar për Kërkime Arkeologjike (Inrap).

“Me një moshë rreth një vjeçare, fëmija mendohet të jetë varrosur në fillim të shekullit I një arkivol të vogël prej druri i zbuluar nga prania e thonjve të shumtë dhe një pllake hekuri zbukuruese”, theksoi Inrap në një deklaratë.

Shumë dhurata u gjetën rreth arkivolit të zbuluar gjatë këtyre gërmimeve. Rreth 20 kuti, pjesë viçi si dhe një gjysmë derri, pjesë të tjera të mishit të derrit dhe dy pula të prera, vazo në miniaturë prej qelqi që përmbanin produkte kozmetike ose mjekësore.

”Kjo varrezë është atipike në lidhje me bollëkun e vazove dhe dhuratave. Në këtë lloj varri, ne shpesh gjejmë një ose dy vazo të vendosura në këmbë. Këtu, ka rreth njëzet si dhe depozita të bollshme ushqimore” , theksoi Laurence Lautier, drejtuesja e gërmimeve.

Kjo pasqyron një status të caktuar shoqëror, një familje që sigurisht është shumë e pasur” shtoi ajo.

”Arkeologët zbuluan gjithashtu një rreth hekuri të lidhur me një shufër metali, në fakt një lojë që ekzistonte në atë kohë, por nuk ishte zbuluar në ndonjë varr tjetër”, theksoi ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb