Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u kërkoi kryebashkiakëve amerikanë të ndërpresin lidhjet “vëllazërore” me qytetet ruse dhe të marrin pjesë në “projektin më të madh ekonomik të kohës sonë” duke ndihmuar në rindërtimin e Ukrainës pas luftës, gjatë një fjalimi video në Konferencën e 90-të Vjetore të SHBA-së të Kryetarëve të bashkive.

“Dhjetëra qytete amerikane ruajnë të ashtuquajturën ‘vëllazëri’ me qytetet e Federatës Ruse”, tha Zelensky, duke përfshirë Çikagon dhe Moskën. “Çfarë ju japin këto lidhje? Ndoshta asgjë. Por ata i japin Rusisë mundësinë të thotë se nuk është e izoluar, edhe pas fillimit të një lufte të tillë”.

“Prandaj, bëni thirrje për më shumë presion ndaj Rusisë. Mos e ndihmoni të justifikojë veten. Mos mbani lidhje me të. Dhe ju lutemi mos lejoni që ata që janë bërë vrasës t’ju quajnë vëllezër dhe motra të tyre, “tha Zelensky.

Që nga fillimi i luftës, 3,620 vendbanime janë “përballur me pushtimin rus” dhe Rusia ka synuar pothuajse 2,500 raketa në Ukrainë, tha Zelensky. Ai u kërkoi kryetarëve të bashkive të marrin pjesë në përpjekjet e mëdha të rindërtimit që do të nevojiten pas luftës.

“Unë ju ftoj – qytetet tuaja, kompanitë tuaja, biznesi dhe profesionistët tuaj, të merrni pjesë në këtë projekt. Ju gjithashtu mund të bëheni njerëzit që zgjedhin të mbrojnë lirinë dhe kështu t’i japin fund historisë së tiranisë”, tha Zelensky.

“Merrni patronazh mbi një qytet, rajon ose industri që është shkatërruar nga sulmet ruse. Dhe rindërtoni ato me teknologjinë më të fundit”, shtoi ai. “Ky mund të jetë projekti më i madh ekonomik i kohës sonë, i cili do të forcojë Ukrainën, çdo vend dhe çdo kompani që do të marrë pjesë në rindërtimin e pasluftës.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb