Vijon prej një jave zjarri në Bogë të Malësisë së Madhe. Ndërhyrja e zjarrfikësve është e thuajse e pamundur për shkak të terrenit të vështirë.

Flakët kanë përfshirë pyje shekullore duke shkaktuar dëme shumë të mëdha.

Gjithashtu përveç dëmit mjedisor, dëme janë shkaktuar edhe në bujtina. Si pasojë e tymit dhe flakëve, turistët janë të shqetësuar.

Për lokalizimin dhe shuarjen e zjarrit janë në operacion 30 forca te Repartit Ushtarak Vau i Dejes, 7 forca te MZSH, 10 forca nga Drejtoria Pyjore dhe 6 nga Azdm Shkodër

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb