Midis 17 shtatorit dhe 23 tetorit, më shumë se 3,700 njerëz, përfshirë 614 fëmijë, u evakuuan nga territoret ku luftimet aktive janë në vazhdim.

Kyrylo Tymoshenko, nënkryetar i Zyrës së Presidentit, tha këtë në një konferencë.

“Deri tani, evakuimi është duke u zhvilluar nga territoret ku po zhvillohen armiqësi aktive. Gjatë muajit të kaluar, 3,719 njerëz, duke përfshirë 614 fëmijë, 216 persona me aftësi të kufizuara, u evakuuan,” tha ai.

Nënkryetari i Zyrës së Presidentit u bëri thirrje banorëve në rajonet e rrezikshme të mos vonojnë evakuimin. Ai theksoi se terroristët rusë po bëjnë gjithçka që është e mundur që ukrainasit të mbeten pa energji elektrike, gaz dhe ujë këtë dimër. Në zonat ku luftimet aktive janë në vazhdim, probabiliteti që kjo të ndodhë është shumë më i lartë se në zona relativisht të qeta.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb