Real Madrid ka zyrtarizuar rinovimin e Carlo Ancelotti-t për dy sezone, deri në vitin 2026. Italiani i dha fund kontratës me bardhezinjtë në qershor dhe ishte i lirë të negocionte me çdo subjekt tjetër që nga 1 janari.

Nga ana tjetër, ekzistonte kërcënimi i interesimit nga Federata Braziliane e Futbollit për të marrë shërbimet e tij. Klubi i bardhë preferoi të bënte një lëvizje përpara se të ndodhte kjo dhe në një negociatë të rrufeshme, ata arritën një marrëveshje që Ancelotti të vazhdonte, siç ishte edhe dëshira e gjithë skuadrës.

Real Madridi e njoftoi atë në një deklaratë: “Real Madrid C.F. dhe Carlo Ancelotti kanë rënë dakord për të zgjatur kontratën e trajnerit tonë deri më 30 qershor 2026. Në pesë sezonet e tij si trajner i Real Madridit, ai ka fituar 10 tituj: 2 Champions League, 2 Kupat e Botës për Klube, 2 Superkupa Evropiane, 1 Ligë, 2 Kupa të Mbretit dhe 1 Superkupë Spanjolle.

Carlo Ancelotti është i vetmi trajner që ka fituar 4 Kupa Evropiane dhe ai që ka arritur më shumë fitore në historinë e këtij kompeticioni (118), si dhe është trajneri i parë që ka fituar pesë ligat kryesore evropiane (Itali, Angli, Franca, Gjermania dhe Spanja).

Klubi i bardhë donte të shpërblente performancën e shkëlqyer që skuadra ka pasur që kur Ancelotti e riktheu në këtë fazë të dytë, në të cilën ka fituar të gjithë titujt në lojë, përfshirë Ligën dhe Ligën e Kampionëve.

Real Madrid gjithashtu vlerëson punën që Ancelotti po bën me lojtarët më të rinj, të cilët ai di t’i prezantojë shkëlqyeshëm në projekt. Dhe gjithashtu mënyra sesi ai trajton yjet e mëdhenj, të cilët pak nga pak duhet t’u bëjnë vend këtyre të rinjve.”

Nuk ka pasur asnjë problem nga ana e Ancelottit. Italiani kishte thënë tashmë se opsioni i tij i parë është gjithmonë të vazhdojë te Real Madridi dhe se synimi i tij është të drejtojë ekipin derisa klubi ta shohë të përshtatshme. Mbetet, pra, mundësia që ai të përfundojë si trajner i Brazilit, i cili bëri shumë përpjekje për të për të kaluar pellgun dhe për të nisur një aventurë të re duke filluar me Copa América-n e radhës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb