Zyrtarët ukrainas kanë ngritur alarmin për një urë të lëvizshme ruse që u ngrit disa ditë më parë dhe tani mund t’u mundësojë forcave ruse të kërcënojnë mbrojtjen e Ukrainës dhe rrugët e furnizimit në rajonin e Luhanskut.

Serhiy Hayday, kreu i administratës ushtarake rajonale të Luhansk, tha të hënën se rusët po përpiqeshin të hiqnin “rrugën e jetës”, e cila lidh linjat e frontit në lindje rreth Severodonetsk me qytetin e Bakhmut, një bazë e rëndësishme e pasme.

“Rusët transportuan pajisje në bregun tjetër nëpërmjet një pontoni përtej lumit Siversky Donets,” tha Hayday.

“Nëse konsolidohen, ata do të jenë në gjendje të zhvillojnë një ofensivë dhe t’i afrohen rrugës, duke prerë rajonin e Luhanskut”.

“Kjo do të thotë humbje e rrugës së vetme drejt sigurisë dhe lidhjes me rajone të tjera.”

CNN ka konfirmuar imazhet satelitore që tregojnë një urë ponton mbi Siversky Donets të dielën. Nuk kishte pasur një urë të tillë më 3 maj.

Vendndodhja e urës është më pak se dy milje nga fshati Bilohorivka, i cili u bombardua nga avionët rusë të shtunën. Shkolla e fshatit, ku ishin strehuar 90 persona, është goditur dhe mendohet se janë vrarë rreth gjashtëdhjetë persona.

Përpjekjet e shpëtimit që atëherë janë penguar nga granatimet e vazhdueshme. Tani duket se bombardimi ishte për t’u përgatitur për një përpjekje për përparim tokësor nga forcat ruse. Nuk dihet se sa kanë përparuar forcat ruse nëse kanë kaluar lumin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: