Vladimir Putin ka ende ambicie për të kapur “pjesën më të madhe të Ukrainës”, tha sot një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane.

Avril Haines, drejtoresha amerikan i inteligjencës kombëtare, tha në një konferencë të departamentit të tregtisë: “Ne vazhdojmë të jemi në një pozicion ku ne shikojmë Presidentin Putin dhe mendojmë se ai ka efektivisht të njëjtat synime politike që kishim ne më parë, që do të thotë se ai dëshiron të marrë pjesën më të madhe të Ukrainës”.

Zonja Haines tha gjithashtu se fotografia për luftën mbeti “shumë e zymtë” dhe agjencitë e inteligjencës amerikane panë tre skenarë të mundshëm në afatin e afërt.

Më shumë gjasa do të ishte një konflikt i ashpër në të cilin forcat ruse kishin vetëm përfitime në rritje, ndërsa skenarët e tjerë përfshinin një përparim të madh rus dhe Ukraina që të arrinte të stabilizonte vijat e frontit.

“Me pak fjalë, fotografia mbetet mjaft e zymtë,” tha zonja Haines.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: