Presidenti Putin i sheh ukrainasit si “tradhtarë” të Moskës dhe ka kaluar nga përpjekjet për të kapur vendin në “asgjësim”, ka paralajmëruar një ish-këshilltar i Shtëpisë së Bardhë.

Rezistenca e ashpër me të cilën u përballën pushtuesit erdhi si befasi, por Putini thjesht i ka përshtatur qëllimet e tij, bazuar në mendësinë e tij të Luftës së Ftohtë për t’u përgatitur për çdo rast, tha Fiona Hill, një specialiste e marrëdhënieve të jashtme me origjinë britanike, e cila ka studiuar presidentin rus për pothuajse 20 vjet.

“Ai dëshiron t’i largojë ata [ukrainasit] si një kërcënim,” tha Hill. “Ai po kalon nga kapja në thelb kasaphanë dhe asgjësim, mendoj. Pikëpamja ruse për heqjen e një kërcënimi është ta shtypni atë plotësisht.”
Hill, 56, u qëllua në sy si një dëshmitare bindëse para Kongresit gjatë hetimit të parë për shkarkimin e Donald Trump, duke dëshmuar me autoritet me theksin e saj Co Durham .

Vështrimet e saj në mendjen dhe lëvizjet e mundshme të ardhshme të liderit rus janë bërë të kërkuara në të dyja anët e Atlantikut pas vitesh vëzhgimi nga afër, duke përfshirë gjysmë duzinë takimesh me të gjatë këshillimit të presidentëve nga George W Bush deri te Trump.
Hill tha se ajo nuk besonte se Putini do të rrëzohej nga një prej rrethit të tij të brendshëm dhe se qasja më e mirë e Perëndimit ishte që të “mbahej vendosmëria” dhe të intensifikoheshin sanksionet me shpresën që rusët të fillojnë të rebelohen dhe të mos i binden urdhrave të tij.

“Putini ka një tolerancë shumë të lartë për këtë lloj masakre, humbjen e personelit,” tha ajo. “Dhe unë mendoj se ai e ka këtë besim, dhe ne vetëm do të duhet të shohim nëse kjo është testuar, se rusët do të shkojnë së bashku me të.
“Ai nuk do të ulet për paqe, kështu që çfarëdo që të bëjmë për të formuluar një rrugëdalje nga kjo duhet ta bëjë Putinin të duket, nga këndvështrimi i tij, sikur ka fituar diçka .”

Kur u pyet për sa kohë mund të vazhdonte lufta, Hill vuri në dukje konfliktin e pafund në Siri si dëshmi se Putin ishte i përgatitur të luante një lojë të gjatë .

“Një nga gjërat që u kam kujtuar njerëzve është se Rusia ndërhyri në Siri në vitin 2015 kur dukej sikur Assad do të rrëzohej”, tha ajo. “Ai e bëri këtë pikërisht për t’u siguruar që Assad të lihej në vend. Dhe Assad është ende atje dhe jeton për të luftuar një ditë tjetër.”

Ajo tha se Putini kishte besuar për më shumë se një dekadë se establishmenti i SHBA-së do ta rrëzonte atë, gjë që ndihmon për të shpjeguar pse ai ndërhyri në zgjedhjet e 2016 kundër Hillary Clinton.

Hill tha gjithashtu se liderët botërorë duhet të flasin urgjentisht se si të kontrollojnë një epokë të re konflikti, pas fjalës së prerë të Kremlinit për gatishmërinë e tij për të përdorur armë taktike bërthamore.

“Një nga arsyet për të folur për këtë është marrja përpara dhe ne duhet të angazhojmë Kinën dhe fuqitë e tjera bërthamore për këtë,” kërkoi ajo. Ndërsa fuqitë bërthamore thonë se do t’i përdorin këto armë vetëm përballë një kërcënimi ekzistencial, ajo tha, “rusët po ripërcaktojnë kërcënimin ekzistencial”.
“Një kërcënim ekzistencial mund të jetë në vazhdimësi i gjithë ky presion që i është bërë ekonomisë, nëse ata besojnë se ne po përpiqemi të detyrojmë kolaps ekonomik ose të heqim kreun e shtetit,” tha Hill.

“Kjo e bën të gjithë botën një vend më të rrezikshëm. Nuk ka të bëjë vetëm me një përplasje të llojit të Luftës së Ftohtë SHBA-Sovjetike, kjo në fakt (nëse Rusia përdor armë bërthamore) do të ndryshojë plotësisht dhe krejtësisht llogaritjet e të gjithëve.”

Hill tregoi se si ajo kishte shtyrë që Arnold Schwarzenegger , aktori dhe ish-guvernatori republikan i Kalifornisë, të bëhej ambasador i SHBA-së në Moskë kur pozita u ngrit nën Presidentin Obama.

Ajo beson se Putini dhe Schwarzenegger, i cili ka folur për torturimin e babait të tij austriak për veprimet e tij në Luftën e Dytë Botërore, mund të ishin lidhur me historitë e luftës në të njëjtën mënyrë që ai i kishte shkëmbyer historitë me Gerhard Schröder , ish-kancelarin gjerman, babai i të cilit u vra. në veprim në vitin 1944.

Schwarzenegger është “i martuar në familjen Kennedy, ai është afërsisht i njëjtë me Putinin, dhe ata nuk do ta frikësonin atë në të njëjtën mënyrë që u përpoqën me ambasadorët e tjerë. Ai është i popullarizuar në Rusi dhe di si ta trajtojë veten”, tha Hill, megjithëse e humbi argumentin në 2013. Raportet për mizoritë që duket se janë kryer nga forcat ruse po “ndoqën një model që shkon prapa historikisht”, tha ajo për CBS News të dielën. “Shumë për këtë nuk u fol aq shumë pas Luftës së Dytë Botërore, por kur Ushtria e Kuqe u zhvendos në Berlin, pati përdhunime masive të grave gjermane në qytet.

“Njerëzit nuk donin të flisnin aq shumë për këtë, duke pasur parasysh të gjitha mizoritë që u kryen nga forcat gjermane dhe nazistët.”
Ajo shtoi: “Nëse ky do të ishte vërtet një operacion ushtarak special për të çliruar një vend vëllazëror nga ai që Putin po e përshkruante si nazist, nuk do ta prisnit këtë lloj sjelljeje. Ose kjo është një ndarje e plotë e komandës dhe kontrollit ose në fakt po sanksionohet në një farë mënyre për t’u dhënë një mësim ukrainasve.

“Sido që të jetë, kjo është në të vërtetë shumë katastrofike dhe padyshim kërkon një lloj reagimi serioz në komunitetin ndërkombëtar.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb