ROMANTIZMI
Faqe: [1] 2
  Printo  
Autor Tema: ROMANTIZMI  (Lexuar 55756 here)
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« : 16/10/07, 11:11 »
0

 Romantizmi esht rryma me e madhe e shekullit te X1X.
Lindi si rebelim kunder normave klasiciste  dhe rregullave artistike te meparshme. Terhiqet pas dukurive natyrore, temave ekzotike te Lindjes, motivit te njerezve te lire, krenare, por te vetmuar.....
Arti romanitk i ka linjat me te lira dhe pasurine tematike shume te madhe. I vlereson ngjyrat si mjete per te shprehur  ndjenjat dhe mendimet, duke i dhene perparesi  linjes se vizatimeve.
Dy nga emrat me te njohur te kesaj shkolle jane Teodor Zheriko (Gericault) dhe Delakrua (Delacroix)
Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #1 : 16/10/07, 11:11 »
0

Zheriko- "Trapi i Meduzes"Eshte nje nga kryeveprat e tij  (viti 1890) .
Nepermjet kesaj pikture  ai tregon vuajtjet e nje grupi njerezish , qe pas mbytjes se anijes se tyre, pa ushqim dhe uje te pijshem, jane duke vdekur mbi nje trap ne detin Atlantik.
« Ndryshimi I Fundit: 17/04/08, 22:10 nga Mystica » Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #2 : 16/10/07, 11:11 »
0

     Zheriko -  "Anatomical pieces"


« Ndryshimi I Fundit: 17/04/08, 23:11 nga Mystica » Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #3 : 16/10/07, 11:11 »
0

Delakrua - Masakra e Kios

Delakruas i pelqente fuqia mendore dhe ndjenja e fuqishme e njeriut te pamposhtur. Ate e terhoqi me teper tema e luftes per liri te popujve.

Ne kete pikture kaq te famshme te tij  jepet pushtimi i Ishullit Kios nga Turqit.
« Ndryshimi I Fundit: 17/04/08, 23:11 nga Mystica » Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #4 : 16/10/07, 11:11 »
0

Delakrua- (La liberté guidant le peuple)  , Liria ne Barrikada   

Tek “Liria ne Barrikade”-shprehet  liria e personifikuar si nje grua e bukur dhe e fuqishme qe udheheq te rebeluarit e Parisit .
« Ndryshimi I Fundit: 17/04/08, 23:11 nga Mystica » Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #5 : 16/10/07, 11:11 »
0

Delakrua -Women of Algiers in hers slowly


« Ndryshimi I Fundit: 17/04/08, 23:11 nga Mystica » Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #6 : 16/10/07, 12:12 »
0

Delakrua   -  Gjuetia e luanve (Lions hunting)


« Ndryshimi I Fundit: 17/04/08, 22:10 nga Mystica » Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #7 : 16/10/07, 12:12 »
0

 Delakrua - Arab saddles his horse  (Marokeni duke shaluar kalin)


Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #8 : 10/11/07, 23:11 »
0


Axel Ender -In expectation


Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #9 : 10/11/07, 23:11 »
0

Carl Wagner-At moonlight


Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Albani 1
Gjysem BalkanWebs
***
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 2128


Respekt: +2

Profili
« Pergjigju #10 : 11/11/07, 15:03 »
0

Carl Wagner-At moonlight
OHHH ZOT SA ME PELQEN KJO PANORAM
Identifikuar

Te dashurosh nuk do te thot te gjesh njeriun me te cilin te kalosh jeten! Por te gjesh njeriun pa te cilin nuk jeton dot.. !
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #11 : 24/11/07, 13:01 »
0

"Debore ne varreza" - Caspar DavidIdentifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #12 : 24/11/07, 13:01 »
0

Deti i akullt -  Caspar DavidIdentifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #13 : 24/11/07, 13:01 »
0

"Etapat e jetes "-  Caspar David


Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #14 : 24/11/07, 13:01 »
0

"Karroca"  -  John Constable


Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #15 : 26/11/07, 12:12 »
0

Hendrik Barend Koekkoek -"Country people at a fire place on the edge of a woodland path"


Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #16 : 26/11/07, 12:12 »
0

Karl Pavlovich Bryullov-At the fountain in Bochtschisarajsk


Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #17 : 26/11/07, 12:12 »
0


Alexandre Calame-"The Urnersee"


Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #18 : 26/11/07, 12:12 »
0


"Swans"


Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #19 : 26/11/07, 13:01 »
0


Eugen Dücker -"Tramonto sul mare"Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #20 : 26/11/07, 13:01 »
0

Eduard Agricola -"Sailing ships with sunset and fisherman when retracting a net"

Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #21 : 26/11/07, 13:01 »
0

Awdotja Petrowna Jelagina -"Alexander S.Puschkin "(portret)

Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
Mystica
üBeR aLLeS :D
Administrator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 7887


cogito, ergo sum

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #22 : 26/11/07, 13:01 »
0

Friedrich de Leuw -"Paying snowstorm"Identifikuar

~Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ,ose dielli je ti, ose ti ke vdekur~
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #23 : 26/12/07, 11:11 »
0

The Raft of the Medusa, oil on canvas by Théodore Géricault, c. 1819; in the Louvre, Paris.

Identifikuar

...........xXx............
Sat.
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 923


Don"t believe the truth

Respekt: 0

Profili WWW
« Pergjigju #24 : 01/01/08, 21:09 »
0

Identifikuar
Faqe: [1] 2
  Printo  
 
Shko te: