NJE DEKLARATE SHOKUSE NGA KASTRIOT MYFTARAJ !!!
Faqe: [1]
  Printo  
Autor Tema: NJE DEKLARATE SHOKUSE NGA KASTRIOT MYFTARAJ !!!  (Lexuar 16188 here)
kaposhi
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 603


Mo i besoni atyre.....

Respekt: -10

Profili
« : 10/02/10, 03:03 »
0


                                                                              Pse Edi Rama ėshtė njeriu i shėrbimit sekret izraelit Mossad, dhe skenari terrorist ēifut nė Shqipėri       
Written by Gazeta SOT     
E Marte, 09 Shkurt 2010 00:00 

Nga Kastriot MYFTARAJ

 
      Nė librin e James Pettifer dhe Miranda Vickers “The Albanian Question: Reshaping the Balkans”, tė botuar nė vitin 2007, jepet njė informacion shumė interesant: “Pėr agjencinė e zbulimit izraelit Mossad, ėshtė besuar gjerėsisht se ka krijuar njė stacion nė Shqipėri, nė fund tė viteve nėntėdhjetė. Nė fakt kjo nuk ndodhi deri nė 2004-2005”. (James Pettifer & Miranda Vickers: “The Albanian Question: Reshaping the Balkans”, I.B. Tauris & Co LTD, London 2007, f. 284)

      Autorėt e librit nuk janė njerėz tė ēfarėdoshėm. Sipas jetėshkrimit zyrtar tė James Pettifer, tė paraqitur nė website tė tij
      (http://www.professorjamespettifer.com/aboutme.html), ai “punon nė Akademinė e Mbrojtjes tė Mbretėrisė sė Bashkuar (Britanisė sė Madhe- K.M.), si njė specialist pėr Ballkanin e Jugut dhe vendet fqinje”. Gjithashtu thuhet se ai “ėshtė kėshilltar i departamenteve tė ndryshme tė qeverive britanike dhe amerikane”. Miranda Vickers nga ana e saj ėshtė reportere e International Crisis Group (Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave) pėr Shqipėrinė, Kosovėn dhe shqiptarėt nė pėrgjithėsi, me statusin e senior analist. Grupi Ndėrkombėtar i Krizave ėshtė njė organizatė ndėrkombėtare e llojit think tank, nė bordin dhe komitetin ekzekutiv tė sė cilės ka shumė ish-shtetarė tė rėndėsishėm nga vendet mė tė rėndėsishme tė botės. Anėtar i komitetit ekzekutiv tė ICG ėshtė edhe George Soros. Raportet e pėrvitshme tė Grupit Ndėrkombėtar tė krizave kanė pasur impakt tė madh nė Shqipėri, nė media dhe politikė, duke u pėrdorur nė ballafaqimin politik mes palėve. Reporterėt e ICG janė quajtur seriozė dhe tė besueshėm.
      Kėshtu qė edhe e dhėna qė jepet pėr krijimin e qendrės sė shėrbimit sekret izraelit Mossad nė Shqipėri duhet marrė si e besueshme, derisa vjen nga dy studiues si Pettifer dhe Vickers. Kur Pettifer dhe Vickers flasin pėr krijimin e njė qendre tė Mossad nė Shqipėri, nuk ėshtė fjala pėr rastin kur stacioni i shėrbimit sekret izraelit ėshtė krijuar pranė ambasadės apo konsullatės izraelite, siē ndodh rėndom me vendet e tjera, tė cilat e atashojnė qendrėn e shėrbimit sekret pėrkatės pranė pėrfaqėsisė diplomatike. Nė Shqipėri nuk ka as ambasadė izraelite, madje as njė konsullatė izraelite. Nėse do tė shikoni nė faqen zyrtare on line tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, librin e trupit diplomatik tė huaj tė akredituar nė Shqipėri
      (http://www.mfa.gov.al/previewdoc.phpėfile_id=3591), do tė vini re se ambasadorja e Izraelit, me akreditim nė Shqipėri, Amira Arion e ka selinė (chancery) nė adresėn: 9 Shderot, Yitzhak Rabin, Jerusalem 91035, e cila ėshtė adresa e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Izraelit. Pra Shqipėrinė e mbulon njė nga ata qė quhen ambasador shėtitės. Sipas librit tė trupit diplomatik, nė Shqipėri ėshtė akredituar si konsull i Izraelit, Manu Levy, i cili e ka rezidencėn nė Athinė. Edhe i vetmi atashe izraelit i akredituar nė Shqipėri, Keneth Sharon, e ka rezidencėn nė Athinė.
      Fakti qė nė Shqipėri nuk ėshtė hapur asnjė lloj pėrfaqėsie diplomatike izraelite duket i natyrshėm pėr shkak se nė Shqipėri nuk ka ēifutė, sė paku jo tė deklaruar. Por, kur shikon njeriu se adresa e pėrfaqėsisė diplomatike izraelite nė Shqipėri ėshtė nė Jerusalem dhe nė Athinė, nuk mund tė mos pyesė se ē’ dreqin do shėrbimi sekret izraelit qė ka hapur njė stacion nė Shqipėri! Nė Shqipėri nuk ka ndėrtesė tė pėrfaqėsisė diplomatike izraelite pėr tė mbrojtur, nuk ka diplomatė izraelitė rezidentė, nuk ka ēifutė! Nė kėto rrethana njeriu nuk mund tė mos mendojė se shėrbimi sekret izraelit ėshtė stacionuar nė Shqipėri pėr tė mbrojtur kriptoēifutėt, ose ēifutėt e fshehtė. Fjalėn e kam pėr pasardhėsit e ēifutėve sefarditė tė dėbuar nga Spanja duke filluar nga viti 1492, dhe qe erdhėn nė Shqipėri se gjetėn strehė nė Imperinė Osmane. Dihet se shumė nga ēifutėt sefarditė tė ardhur nė Shqipėri atėherė kthyen fenė, duke mbetur kriptoēifutė. Disa nga kėta u bėnė muslimanė disa u bėnė tė krishterė ortodoksė.
      Nė shekullin XX elita e ēifutėrisė botėrore kishte dy projekte tė mėdha. I pari ishte krijimi dhe fuqizimi i shtetit tė Izraelit, ndėrsa i dyti ishte identifikimi dhe mbėshtetja e kriptoēifutėve nė botė, nė mėnyrė qė ata tė zinin pozita dominuese nė shoqėritė ku jetonin. Pėr kėtė gjė ka punuar veēanėrisht shumė George Soros me fondacionin e tij. Nė Shqipėri avancimi i kėtij projekti ėshtė mėse evident. Soros la financuar njė elitė kriptoēifute nė Shqipėri, me synimin qė ajo tė marrė nėn kontroll politikėn shqiptare, dhe me kėtė edhe pushtetin. Stacionimi i Mossad nė Shqipėri ėshtė qartėsisht nė sintoni me kėtė projekt tė Soros. Mossad ėshtė stacionuar nė Shqipėri pikėrisht pėr tė mbėshtetur kėtė projekt tė kriptoēifutėve. Kjo kuptohet nga fakt se, sipas tė dhėnės qė japin Pettifer dhe Vickers, qendra e Mossad ėshtė krijuar nė 2004-2005, pra ose nė prag, ose pikėrisht nė kohėn kur njeriu i Soros nė Shqipėri, Edi Rama, u bė kryetar i Partisė Socialiste. Duket se Mossad erdhi nė Shqipėri pėr tė ndihmuar Edi Ramėn tė merrte nėn kontroll PS, dhe u stacionua pėr tė vazhduar tė mbėshteste zbatimin e projektit pėr kontrollimin e shoqėrisė shqiptare nga njė elitė kriptoēifute.
      Soros, i cili erdhi nė Shqipėri nė 2005, duket se ka marrė pjesė edhe nė promovimin e stacionit tė Mossad nė Shqipėri, dhe me shumė gjasė, pikėrisht selia e Fondacionit “Soros” ėshtė baza logjistike e qendrės sė Mossad nė Shqipėri. E dhėna qė japin dy autoritete si Pettifer dhe Vickers, pėr praninė e Mossad nė Shqipėri, e bėn edhe mė interesante deklaratėn qė bėri nė fillim tė vitit 2010, ministri i Punėve tė Jashtme i Izraelit, Avigdor Lieberman, nė njė takim me kryeministrin maqedonas, Gruevski, e befasoi kėndėshėm kėtė tė fundit, duke i dhėnė njė leksion gratis pėr terrorizmin islamik nė Ballkan. Lieberman tha se: “Informacionet e tashme tregojnė qartė se Ballkani ėshtė destinacioni i radhės i Xhihadit global, i cili ka qėllim qė kėtu tė krijojė infrastrukturėn e vet dhe tė sigurojė rekrutė… kjo duket nga veprimtaria e disa organizatave islamike dhe saudite tė cilat i kanė transferuar paratė e tyre nė Afrikė dhe Amerikėn Jugore, dhe qė tash po provojnė t’ i sjellin ato nė zonat e banuara nga boshnjakė dhe shqiptarė”.
      Nuk duhet e besueshme qė Izraeli tė shqetėsohet pėr terrorizmin islamik tė supozuar nė hapėsirėn shqiptare nė Ballkan, pėr shkak se nė Shqipėri ka njė stacion tė Mossad, aq mė tepėr kur nė hapėsirėn shqiptare nuk ka ndodhur as edhe njė akt i vetėm terrorist islamik. Preokupimi izraelit duket edhe mė i ēuditshėm ngase nė Ballkan ka shumė pak hebrej, dhe nė hapėsirėn shqiptare kėta praktikisht mungojnė krejt. Izraeli shqetėsohet pėr terrorizmin vetėm atje ku ka ēifutė. Por duket se nė kėtė rast Izraeli ėshtė i shqetėsuar pėr kriptoēifutėt nė Shqipėri. Lanēimi i elitės kriptoēifute nė politikėn shqiptare, me njerėz si Edi Rama dhe Erion Veliaj, ka krijuar shqetėsim serioz edhe nė PS. Njeriu mė inteligjent nė PS, Ben Blushi, praktikisht e denoncoi elitėn kriptoēifute nė PS, nė njė mėnyrė shumė inteligjente, duke treguar nė romanin e vet “Tė jetosh nė ishull” historinė e rabinit tė famshėm ēifut tė shekullit XVII, Szabatai Zevi, i cili predikoi kriptoēifutizmin, do tė thotė konvertimin e ēifutėve nė fetė lokale, nė mėnyrė qė tė mbijetonin mė mirė, por duke ruajtur fenė e tyre nė fshehtėsi. Blushi e tregon gjerėsisht nė libėr historinė e rabinit Zevi, i cili ka qenė njė person real. Shikoni se ē’ shkruan Blushi nė kėtė fragment:
      “Lajmi se Sabatai Zevi u bė mysliman i tronditi pasuesit e tij nė gjithė botėn. Shumė prej tyre e mohuan dhe rabinėt qė e kishin luftuar nė Jerusalem, nė Selanik dhe Izmir thanė se kjo provoi qė Sabatai ishte njė mashtrues. Sabatai nuk hoqi dorė. Ai tha se kishte marrė njė porosi hyjnore pėr tė ndėrruar identitetin e tij e tij dhe pėr tė vepruar nė zemrėn e armikut”. (Ben Blushi: “Tė jetosh nė ishull”, Botimet Toena, Tiranė 2008, f. 184)
      Pyetja ėshtė se ku janė pasardhėsit e kriptoēifutėve. Ata janė sot elita kriptoēifute sorosiane nė Shqipėri. Ky ėshtė aluzioni i Blushit. Denoncimi i Blushit merr rėndėsi tė madhe se vjen nga njė njeri qė ka punuar tek Fondacioni “Soros” dhe i njeh gjėrat nga brenda. Kjo qė bėri Blushit nuk i pėlqeu Sorosit dhe kėtu ėshtė origjina e konfliktit mes Edi Ramės dhe Ben Blushit. Libri i Blushit ėshtė bėrė sigurisht object i punės sė Mossad.
      Shėrbimi sekret Mossad ėshtė stacionuar nė Shqipėri nė kundėrshtim me ligjet shqiptare, ndryshe nga shėrbimet e tjera sekrete perėndimore, tė atashuar pranė pėrfaqėsive diplomatike. Nėse SHISH bashkėpunon me stacionin e Mossad nė Tiranė bėn shkelje tė rėndė tė Kushtetutės se statusi i Mossad nė Shqipėri nuk ėshtė mė i ndryshėm nga ai i celulės sė Xhihadit islamik qė u tha se u eliminua nė Shqipėri nė 1998, nė njė bashkėpunim tė shėrbimit sekret shqiptar me CIA. Aq mė tepėr kur deklarata si ato tė ministrit tė jashtėm izraelit tregojnė qartė se Mossad gjendet nė Shqipėri pėr tė realizuar skenare terroriste. Duket se edhe pas shpėrthimit tė Gėrdecit nė Shqipėri qendron Mossad, i cili kishte projektuar njė atentat shumė mė tė rėndė se ai qė ndodhi. Baruti i nxjerrė nga demontimi nė Gėrdec transportohej nė rrugė detare nė Izrael, ku pėrdorej nė industrinė kimike tė kėtij vendi. Baruti shkonte nė itinerarin Gėrdec-Durrės-Izrael. Deri nė Durrės baruti transportohej me kamionė ndėrsa nė portin e Durrėsit ngarkohej nė anije qė nisej pėr nė Izrael.
      Shpėrthimi i 15 marsit 2008 nė Gėrdec ndodhi se atje u grumbullua njė sasi e madhe baruti pasi anija qė kishte ardhur pėr ta ngarkuar atė, kishte probleme me autoritetet shqiptare tė portit nė Durrės. Drejtuesit e anijes insistonin qė ngarkimi, dhe me kėtė rast dhe grumbullimi i barutit nė mol, tė bėhej nė njė vend qė pėr autoritetet portuale shqiptare shihej si shumė i rrezikshėm, prandaj e refuzuan kėrkesėn. Nė rast se autoritetet portuale shqiptare do tė kishin vepruar ndryshe, atėherė anija do tė kishte shpėrthyer nė port, duke u pėrsėritur nė pėrmasa mė tė mėdha tragjedia qė ndodhi nė njė port nė Kanada gjatė Luftės sė Parė Botėrore. ėshtė e tepėrt tė thuhet se nė kėtė rast numri i tė vrarėve nuk do tė kishte qenė 26, por diku mes 2600 dhe 26000. Duket se vonesa e anijes ishte pjesė e njė operacioni terrorist tė llogaritur pėr tė bėrė subversion politik afatgjatė nė Shqipėri. E thėnė mė qartė, lobet ēifute qė mbėshtesin Edi Ramėn prej kohėsh, deshėn tė bėjnė tė mundur ardhjen e tij afatgjatė nė pushtet, me komoditetin e eliminimit tė Berishės dhe PD nga politika.
      Si shumė ēifutė janė implikuar nė kėtė historinė e Gėrdecit, qė nga ata qė janė tė njohur tashmė, si Efraim Diverol i firmės AEY, Heinrich Thomet i firmės “Edvin Ltd”, i cili krijoi nė Izrael kompaninė “Talon” me pėrfaqėsues majorin Shmuel Tavivi. Sigurisht qė Fatmir Mediu dhe Berisha bashkė me tė e gjetėn Heinrich Thomet nga lakmia pėr tė fituar para, por njė gjė ėshtė tė jesh fajtor pėr fitime tė kundėrligjshme dhe njė gjė tjetėr ėshtė tė jesh fajtor pėr terrorizėm. Nė rastin e Gėrdecit kemi tė bėjmė me njė atentat terrorist ēifut kundėr Shqipėrisė, njė atentat qė ishte planifikuar tė bėhej nė pėrmasa mė tė mėdha se ē’ ndodhi, dhe nė mėnyrė edhe mė spektakolare.
      Shpėrthimi i Gėrdecit nuk ishte atentati i fundit terrorist ēifut nė Shqipėri. Tė tjera pritet tė ndodhin, siē u paralajmėrua nga deklarata e Lieberman. Me deklaratėn e Lieberman, Izraeli mori pėrsipėr pėrgjegjėsinė pėr akte tė tilla qė mund tė ndodhin nė tė ardhmen. Tė gjitha kėto, Izraeli do t’ i bėjė nė mėnyrė qė tė sigurojė kontrollin e shoqėrisė shqiptare nga kriptoēifutėt. Prokurorja e Pėrgjithshme Ina Rama ka detyrim qė tė bėjė hetime pėr praninė e Mossad nė Shqipėri, tė njoftuar nga njerėz shumė tė besueshėm si ata qė pėrmenda, dhe kėtė gjė duhet tė bėjė edhe drejtori i SHISH, Bahri Shaqiri. Ndryshe pastaj legjitimohen shqiptarėt e pėrgjegjshėm tė veprojnė nė mėnyrė adekuate.
 
Identifikuar

If you have  a problem with America you have a problem with us...
Cakalli7
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Mashkull
Postime: 1139


Militant

Respekt: -185

Profili
« Pergjigju #1 : 10/02/10, 08:08 »
0

Shiko te keqen xhaxhi, ashtu si robat kur lahen shume edhe u del ngjyra edhe llafi (ose lajmi) kur kalon nga goja nga goje, nga shkrimi ne shkrim e nga mendja ne mendje i humbet e verteta.
Bej nje kerkim tek wikipedia.org per kete xhaxhin edhe per kete teten qe kane shkruar librin,
edhe pastaj kerko edhe tek amazon.com cfare librash kane ne shitje qe ta marresh vesh kush jane.

Sa per kete me musteqe, ky me sa shoh une paska ikur nga 55 e "Fakir" Balliut edhe paska vajtur tek SOT-i i Frok Qupit.
Identifikuar

Ai qė kontrollon tė shkuarėn kontrollon tė ardhmen. Ai qė kontrollon tė tashmen kontrollon tė shkuarėn. - George Orwell (1903-1950)
Faqe: [1]
  Printo  
 
Shko te: