Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Pronat e minoritetit në Shqipëri, Hahn: E drejta e tyre nuk është garantuar

Hahn batuta

BRUKSEL- Komisioneri Johannes Hahn i bëri thirrje sot qeverisë shqiptare që të mbyllë sa më parë procedurat e rikthimit dhe kompensimit të pronave.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të zv. Presidentit të PE Dhimitris Papadimoulis, në lidhje me problemet e pronësisë se pakicave, që janë pasqyruar në raportin e fundit për Shqipërinë, Hahn theksoi se ky proces nuk është garantuar.

Sipas Komisionerit Hahn, Brukseli është duke monitoruar nga afër procesin e vazhdueshëm te hartimit të ligjit për mbrojtjen e minoriteteve dhe se ky proces përfshin konsultimin publik si dhe ndihmën nga një ekspertizë teknike ndërkombëtare.

Eurodeputeti grek Papadhimulis, ka pyetur Komisionin Evropian në lidhje me problemet e veçuara ne raport si liria e shprehjes, të drejtat pronësore dhe lufta kundër korrupsionit ne Shqipëri duke kërkuar nga Brukseli. Po ashtu ai u ndal dhe tek tnisma për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin në media si dhe mbrojtjen e individëve, komuniteteve lokale dhe minoriteteve nga vendimet jotransparente ne Shqipëri.
(ed.me/BalkanWeb)


Komente ( 14 )

 • Une pronar pa prona per herete pare ndigjoj.
  Njeri pa ment ne koke do te shkonte me mire
  Anadollak ne Ballkan prune nga osmanet do ishte perfekt.
  Juve duhet tu kishte there Skenderbeu sic e nisi
  dhe nuk e kuptoj pse se perfundoi
  ose 1912 duheshit zbu per Turqi sic i zboi Greku myslymet dhe Serbi.
  Ju jeni si derrat,sado paster tju mbajne
  po te gjeni hale do fusni turrinjte.

 • Une pronar pa prona per herete pare ndigjoj.
  Njeri pa ment ne koke do te shkonte me mire
  Anadollak ne Ballkan prune nga osmanet do ishte perfekt.
  Juve duhet tu kishte there Skenderbeu sic e nisi
  dhe nuk e kuptoj pse se perfundoi
  ose 1912 duheshit zbu per Turqi sic i zboi Greku myslymet dhe Serbi.
  Ju jeni si derrat,sado paster tju mbajne
  po te gjeni hale do fusni turrinjte

 • Si ka mundesi qe ne Epirotet qe Epiri egziston 4000 vjet
  si emertim Gjeografik dhe Historik jemi te ardhur ?
  Kur Shqipria dhe shqyptaret kane vetem 100 vjet
  dhe me emertim te vjedhur Bizantin Shqiptar qe domethene Ortodoks.
  Vec Historise,legjendave,traditave,Arkeologjise ne Epirotet
  kemi dhe kodiqet Kishtare ku jeme te gjithe te regjistruar gjate periudhes Bizantine,kurse shqypot nuk dine nga kane mbrit se skane asnje fakt historik shkencor,vecse brockolla pijetaresh kafenesh.

 • shqyptaret ose me mire halet,
  marrin nje flamur e vendosin mbi nje hur
  dhe e ngulin ne tokat e tjetrit
  vjen shteti dhe e legalizon
  duke marre ca pare
  dhe duke i votuar.
  Gjithe bregdeti Jon eshte i zaptuar prej muterve
  te zbritur gjithandej.
  Kurse Bregdetaret punojne ne Greqi per te jmbijetuar
  Ndaj ky vend quhet hale

 • Po keta evropianet kurre nuk ndryshun;gjithmone servile dhe te pa drejte! O zoteri:Po ti kethehen pronat shqiptareve(dhe jo sic kerkon ai greku(Papadimaulis)”minoriteti”grek duhet te mbetet me”Gjisht ne goje”,sepse ata kane arrdhur ne shqipri si bujq per te punuar ne tokat e Cifligareve shqiptar dhe ato Cifligje ligji fame keq shqiptar ja ka dhuruar atyre,cfare duane greket me shume?!Juve duhet te flisni per pronat e shqiptareve ne Cameri,te cilat jane rrembyer duke vrare shqiptaret e Camerise.

 • Po ik more more mbushu. Po ne qe SHQIPTARET qe ngelem rrugeve per nje cope prone, kush po na i qane hallin. Per nja ca palo “minoritar’ qe kane qene argat bejleresh jugu na i qaka hallin Hani dhe greqia brekegrisur, po per ne kush do e qaj? Shumica e minoritareve te Dropullit as letra s’kane po kane marr pronat e te tjereve me 7501. Ik pi”””””‘,, e na leni rehat.

 • shqiptare legena jepini pronat atyne qe u takojne dhe mos e krruni shume sum….

 • Prit dhe ca kohe o gerku se do japesh dhe detin qe ta fali sala dhe CAMERINE.SHQIPTARET JANE BASHKE.

 • Cfare prone kerkojnee keta ja kemi dhene saliun lulin dhe dulen.

 • ai pisi grek mire ben qe interesohet per minoritetet ne shqiperi dhe pronat e tyre,po per çamet dhe çamerine? pronat e tyre dhe as nuk i lejojne te udhetojne drejte greqise nese e kane vendlindjen diku ne çameri

 • O qelbesira te brukselit ashtu si trajtohen ne Shqiperi minoritetet ti trajtoni edhe ju

 • Shoku Hann,
  Po e drejta e prones time a eshte garantuar?
  Boll me me experimente ne kurriz te shqiptareve.
  Komunistat vetem kane zaptuar prona keto 26 vjet.
  Nuk te duket shqetesuese kjo, por vetem statusi i minoritareve?

 • Si ka mundesi qe te gjith politikanet kan prona te pa para. Ky legeni del e flet per minoritetet kurse ne faktvish pronaretbjan atabqe skan mar asgje. Llum komunistesh