Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Riorganizim pjesës ku ekspozoheshin topat e Ali Pashës. Ja si duket Kalaja e Gjirokastrës

20206015_1582901895074001_1117167040_n

Nga: Brikena Metaj

GJIROKASTER- Një koleksion topash të periudhës së Ali Pashës janë ekspozuar sipas një koncepti të rinovuar në kalanë e Gjirokastrës.

Ndërhyrja konservuese zgjidhi fillimisht situatën e mirëmbajtjes së tyre dhe më pas objektet u vendosën mbi shtretër druri të improvizuar në oborrin e Muzeut.

Hapësira është konceptuar me vizitorin në qendër, ndërsa tashmë e gjithë kalaja do të pajiset me sinjalistikën orientuese dhe shpjeguese për vizitorët.

Ceremonia e inaugurimit të këtij projekti është bërë në 12 vjetorin e Gjirokastrës në UNESCO. Armatimet gjendeshin prej vitesh në inventarin e Muzeut të Armëve në kala dhe për ta mungonte sipas specialistëve hapësira e respektit dhe ekspozimi i duhur.
20158503_1582902021740655_1426881047_n

20187604_1582901955073995_200956326_n

20206015_1582901895074001_1117167040_n
Armatimet e stilit britanik kanë qenë një dhuratë për Ali Pashën prej gjeneralit britanik Williams.

Suporti për Ali Pashën ishte një nxitje për luftërat çlirimtare prej otomanëve në Ballkan.
(m.a/BalkanWeb)


Komente ( 7 )

KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.