Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |
Lajme
Grupet
Rezultatet
Kalendari
RUSI 2018
14:00

Brazil - Kosta Rika

RUSI 2018
17:00

Nigeri - Island

RUSI 2018
20:00

Serbi - Zvicër


Tony Blair këshilltar i qeverisë serbe, 16 vjet pas urdhërit për bombardime të Beogradit

tony

E përditshmja britanike “The Guardian” bën të ditur se Tony Blair, ish kryeministri Britanik që luajti një rol vendimtar për bombardimin e Serbisë në vitin 1999, do të jetë këshillëtar i Kryeministrit serb Aleksandër Vuçiç, i cili gjatë kohës së luftës ka mbajtur pozicionin e ministrit të informacionit të Sllobodan Millosheviqit. Në atë kohë Vuçiç ishte një kritik i ashpër i politikanit britanik.

Por pas një dekade e gjysëm Blair dhe Vuçiç janë bashkë në të njëjtën anë pas kontratës së konkretizuar nga zyra e Blair me qeverinë serbe. Një bashkëpunim që pritet të ngjall acarim tek populli serb që e lidh figurën me rolin e fushatës së bombardimeve mbi Beograd. Burimet e The Guardian konfirmojnë se Blair dhe ekipi i tij kanë bërë vizita të rregullta muajt e fundit në Serbi. Mes tyre edhe Alaistar Cambell i cili ka qenë atje ne Janar.

Krahu opozitar në Serbi e përshkruan kontratën me Blair si diçka të paimagjinueshme dhe bizarre. “ Si mund të thoni gjëra aq të tmerrshme për dikë dhe pastaj ta prezantoni atë si një faktor kyç në bërjen e një qeverisje më efikase?” pyeti Borko Stefanoviç, lideri i partisë më të madhe opozitare ne parlament. Në vitin 2005 vetë Vuçiç ishte redaktor i librit “Gay Fart Tony Blair” ( një libër që e quan Blair Homoseksual) nga Vojislav Sheshel, politikan dhe i dyshuar për krime lufte. Por që nga ajo kohë Vuçiç ka bërë përpjekje për ta distancuar veten nga e shkuara duke u ndarë me Radikalët e Nikoliç, tashmë President i Serbisë, dhe duke formuar në 2008 Partinë Progresive e cila njihet si proeuropiane në vetvete.

Analistë të Ballkanit e komentojnë këtë lëvizje të shkaktuar nga problemet e brendshme të politikës në Serbi e cila ka nevojë për një ekip si ai i cili mund t’i këshillojë siç duhet për një afrim të mundshëm me BE-në.

(d.b/BalkanWeb)


Komente ( 6 )

 • jimmy

  Per Tony Blerin cdo gje eshte bizenese.Atij si intereson se kujt i jep keshilla, ka kompanine e tije dhe do te beje para,,,,Nuk i rruhet tani shume per Shqipetaret, ka lidhjet e tije te forta kudo ne europe.Gruan e ka barristiere dhe Keshilltare ligjore, ky eshte bythe e breke,,,,per te bere bisnesse,,,,para,,,,ku jane parate ? Ky merte shuma te medha parashe nga vendet arabe, dhe kur punesonin Shqipetare tek kompanite miqve te Ministrave te tije,,,Shqipetaret nuk ishin kurrgje, per arabet

 • PATRIOTI

  KY TONY BLAIR ESHT SI ATO KU…. QE BREDH HU ME HU

 • KY ESHTE LAJM I MIRE
  SIGURISHT SERBET KOPJUAN EDI RAMEN
  A E SHIHNI QE KRYEMINISTRI YNE ESHTE GJIGAND ME KUPTIMIN E PLOTE TE FJALES
  SERBET PANE HAPAT E BERA NGA SHQIPERIA SIGURISHT POZITIVE ,PRA ME NDIHMEN E TONI BLER.
  POR TONI BLER DO TE SHUAJ ATE NDJEJE KRIMINELE QE SERBET KANE
  JU DO TA SHIKONI PAS KESAJ SERBET DOE TE SILLIN SI GJINGJA
  SEPSE VETEM KJO ESHTE RRUGA E POPUJVE TE CIVILIZUAR
  URIME SERBEVE ME TONI BLER NE KRYE

 • Kaoni

  Ky pederast kriminel qe genjeu bashk me Bush-in dhe Colin Powell e ka vendin ne burg dhe jo te mbulohet me dafina nga Perndimi hipokrit dhe brohoritet nga injorantet Shqipetare per te cilet ai nuk beri asgje. Sot kur ai na hedh balte fytyres ne habitemi.
  Pse Shqipetaret nuk vazhdojne te shesin kanabis ne Evrope perderisa ne nuk jemi favorizuar ne asnje drejtim por vetem diskretiruar si komb prej Perendimit prostitute?

 • Drita

  Ja dhe nje e futur si gjithmone me shqiptaret. Cfare eshte kjo? Keta keshilltar dhe ketej dhe andej?

 • Sali Toptani

  Ky plera sikur ishte keshilltari I Edi Rames para nje viti!? Ca behet keshtu mer jahu!? Ketu ka tradhti, po se kush do jete I humburi mbetet per tu kupuar me vone.