Pamela Qirko, kryetarja e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit është dëshmia me e qartë e nepotizmit dhe të kapjes së drejtësisë shqiptare nga qeveria, pasi ajo është motra e zëvendëskryeministres dhe ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku.

Në momentin që Pamela Qirko u emërua nga Parlamenti si anëtare e komisionit të vettingut, motra e saj Belinda votoi në konflikt të hapur interesi pro saj në Parlament. Më pas Balluku u promovua në postin e Zëvendëskryeministres dhe titullares së Ministrisë mjaft të rëndësishme të qeverise.

Burime nga maxhoranca socialiste bëjnë me dije se një nga arsyet kryesore të promovimit të Ballukut, është pikërisht pozicioni kyç i së motrës Pamela Qirko në krye të komisionit të vettingut të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Nëse një gjyqtar apo prokuror nuk vendos në favor të Ballukut apo të vartësve të saj, shumë shpejt hyn dhe ngel në vetting, ku përballet me motrën e Belindës, Pamelën, e cila jo vetëm ka të drejtën e votës në trupën e vettingut, por si kryetare e KPK kontrollon edhe shortin e gjyqtarëve të tjerë që shqyrtojnë dosjet.

Është rasti më flagrant i kapjes së drejtësisë nga pushteti ekzekutiv, kur motra e zëvendëskryeministres dhe ministres së infrastrukturës dhe energjisë kërcënon çdo gjyqtar apo prokuror që ka çështje penale apo civile të lidhura me fushën e gjerë të qeverisjes që mbulon Belinda Balluku dhe kolegët e saj.

Nga një vështrim në faqen e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që nga viti 2018, kur ky komision ka filluar të funksionojë, rezulton se trupa ku merrte pjese dhe më pas drejtonte Pamela Qirko ka dhënë plot 136 vendime që do të thotë rreth 1/3 e gjyqtarëve dhe prokurorëve që kanë hyrë në procesin e vettingut. Me firmën e saj janë shkarkuar 56 gjyqtarë e prokurorë, 4 të tjerëve iu është ndërprerë procesi, ndërsa të tjerët janë konfirmuar në detyrë.

136 PROKURORË E GJYQTARË TË VETTUAR NGA PAMELA QIRKO
TE KONFIRMUAR

1-Asllan Bajramaj –
2-Arta Llazari –
3-Paulin Cera – Konfirmim
4-Alfred Konomi – Konfirmim
5-Mariola Mërtiri – Konfirmim
6-Armida Hamiti (Moçka) – Konfirmim
7-Genci Mane – Konfirmim
8-Viola Canaj – Konfirmim
9-Markelian Koça
10-Mirela Kapo (Kostaqi) prokurore Kruje- Konfirmim
11-Nurjeta Pogaçe (Tafa) gjyqtare Durres- Konfirmim
12-Eglantina Mikani gjyqtare Korce- Konfirmim
13-Ina Hoxhaj gjyqtare Pogradec- Konfirmim
14-Deniona Katro prokurore Tirane- Konfirmim
15-Ervisa Hyka prokurore Fier- Konfirmim
16-Ervisa Hyka prokurore Fier- Konfirmim
17-Shpëtim Garunja prokuror Tirane- Konfirmim
18-Elsa Ulliri, gjyqtare Lezhe- Konfirmim
19-Elona Alvora prokuror Vlore- Konfirmim
20-Bledar Bejko prokurori Durres- Konfirmim
21-Erjon Shehaj prokuror Lezhe- Konfirmim
22-Taulant Banushi gjyqtar Fier- Konfirmim
23-Zhaneta Pira inspektore KLGJ- Konfirmim
24-Tereza Merkaj gjyqtare Tirane- Konfirmim
25-Vjosa Zaimi gjyqtare Tirane- Konfirmim
26-Arben Dosti, gjyqtar Gjirokaster- Konfirmim
27-Engert Pëllumbi gjyqtar- Konfirmim
28-Artan Çupi gjyqtar Mat- Konfirmim
29-Erjon Bani, gjyqtar Tirane- Konfirmim
30-Flojera Davidhi gjyqtare Korçe- Konfirmim
31-Enkelejda Metaliaj (Softa) gjyqtare Tirane- Konfirmim
32-Ilir Përdeda, gjyqtar Lezhe- Konfirmim
33-Besjana Garxenaj gjyqtare Durres- Konfirmim
34-Ervisa Hyka prokurore Fier- Konfirmim
35-Arenc Çela, prokuror PP- Konfirmim
36-Marsela Pepi inspektore ILD- Konfirmim
37-Marjeta Zaimi, prokurore Tirane- Konfirmim
38-Alma Ahmeti, gjyqtare Kukes- Konfirmim
39-Rilinda Selimi gjyqtare Administrative- Konfirmim
40-Xhezair Zaganjori- Konfirmim
41-Edmond Islamaj-Konfirmim ne detyre
42-Dritan Prenci- Konfirmim ne detyre
43-Arta Marku- Konfirmim ne detyre
44-Alma Berati- Konfirmim ne detyre
45-Dritan Hallunaj- Konfirmim
46-Gentian Osmani- Konfirmim
47-Artur Malaj- Konfirmim
48-Bujar Sheshi- Konfirmim
49-Enton Dhimitri- Konfirmim
50-Adnan Kosova- Konfirmim
51-Alfred Progonati- Konfirmim
52-Gentjan Jahjolli- Konfirmim
53-Altin Binaj- Konfirmim
54-Albana Boksi- Konfirmim
55-Esmeralda Ceka- Konfirmim
56-Dhorina Theodhori- Konfirmim
57-Artan Shtrungza- Konfirmim
58-Dhimiter Lara- Konfirmim
59-Enkelejda Millonai- Konfirmim
60-Vladimir Mara- Konfirmim
61-Esmeralda Keshi- (Cami) Konfirmim
62-Klodiana Veizi- Konfirmim
63-Artan Madani-Konfirmim
64-Zeqir Hoda- Konfirmim
65-Ramiz Lala- Konfirmim
66-Artur Kalaj- Konfirmim
67-Iliriana Olldashi- Konfirmim
68-Doloreza Musabelliu- Konfirmim
69-Anton Martini- Konfirmim
70-Gjon Fusha- Konfirmim
71-Miranda Andoni- Konfirmim
72-Elona Toro- Konfirmim
73-Anisa Qilimi- Konfirmim
74-Altina Nasufi- Konfirmim
75-Anisa Qilimi- Konfirmim
76-Altina Nasufi- Konfirmim

TË SHKARKUAR NGA DETYRA
1-Andri Ymeri
2-Ilir Turja prokuror Durres- Shkarkim
3-Ariana Gumbardhi gjyqtare Tirane- Shkarkim
4-Shefkie Mataj (Demiraj) gjyqtare Tirane- Shkarkim
5-Blerta Marku (Çibuku) gjyqtare Gjirokaster- Shkarkim
6-Bajram Breçani prokuror Tirane- Shkarkim
7-Altin Abdiu gjyqtar Tirane- Shkarkim
8-Elveta Murra prokurore Elbasan- Shkarkim
9-Enkelejda Kapedani gjyqtare Elbasan- Shkarkim
10-Matilda Shalla gjyqtare Fier- Shkarkim
11-Flutura Hoxha gjyqtare Puke- Shkarkim
12-Ermira Dedja gjyqtare Shkoder- Shkarkim
13-Saemira Hila gjyqtare Lushnje- Shkarkim
14-Ermir Lelçi prokuror Shkoder- Shkarkim
15-Izet Dushaj gjyqtar- Shkarkim
16-Ken Dhima gjyqtar Vlore- Shkarkim
17-Daniela Sulaj- inspektore ILD- Shkarkim
18-Albert Spiro gjyqtar Vlore- Shkarkim
19-Lindita Sinanaj gjyqtare Tirane- Shkarkim
20 -Ervin Karanxha, prokuror Tirane- Shkarkim
21-Alketa Zifla, prokurore Tirane- Shkarkim
22-Artan Hazbi, prokuror Lushnje- Shkarkim
23-Gentiana Xhelili gjyqtare Vlore- Shkarkim
24-Kol Hysenaj prokuror Tirane- Shkarkim
25-Olsi Xhavella gjyqtar Korçe- Shkarkim
26-Enrik Haxhiraj, prokuror Vlore- Shkarkim
27-Bib Ndreca gjyqtar GJKKO- Shkarkim
28-Arben Allajbeu prokuror Tirane- Shkarkim
29-Pelivan Malaj, prokuror Vlore- Shkarkim
30-Besa Nikehasani- Shkarkim nga detyra
31-Adriatik Cama –shkarkim nga detyra
32-Gani Dizdari- Shkarkim nga detyra
33-Rovena Gashi- Shkarkim nga detyra
34-Bledar Abdullai- Shkarkim nga detyra
35-Luan Dervishi- Shkarkim nga detyra
36-Alltun Çela- Shkarkim nga detyra
37-Ana Golloshi- Shkarkim nga detyra
38-Hysni Demiraj- Shkarkim nga detyra
39-Fehmi Petku- Shkarkim nga detyra
40-Albina Spaha-Shkarkim nga detyra
41-Roland Jaupaj- Shkarkim nga detyra
42-Fuat Vjerdha-Shkarkim
43-Hysni Vata-Shkarkim
44-Hajrie Mucmata-Shkarkim
45-Arben Vrioni-Shkarkim
46-Fatri Islamaj-Shkarkim
47-Marsela Balliu- Shkarkim
48-Flutura Skenderi-Shkarkim
49-Artur Gaxha-Shkarkim
50-Alket Mersini-Shkarkim
51-Fjoralba Prifti-Shkarkim
52-Arjan Qafa-Shkarkim
53-Etleva Temo-Shkarkim
54-Ibrahim Dragjoshi-Shkarkim
55-Pelivan Malaj-Shkarkim
56-Ramadan Troci-Shkarkim

RIVLERSIMI I NDËRPRERË
1-Artan Cupi
2-Elvin Gokaj
3-Esmeralda Ndoci
4-Eugen Papandile

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb