12 njerëz janë vrarë në kampin e mbipopulluar të al-Hol në Sirinë verilindore që nga fillimi i vitit.

Imran Riza, koordinatori rezident i KB dhe koordinatori humanitar për Sirinë, dhe Muhannad Hadi, koordinator rajonal humanitar për krizën në Siri, shprehën shqetësime lidhur me ato që ata i quajtën “përkeqësim të kushteve të sigurisë” në kampin al-Hol.

Nga 1 janar deri më 16 janar, “KB-ja mori raporte për vrasjet e 12 banorëve sirianë dhe irakianë të kampit, duke përfshirë një femër refugjate irakene. Një person tjetër u plagos në mënyrë kritike në një sulm të dhunshëm, ”thanë zyrtarët e KB në një deklaratë .

Rrethanat e vrasjeve të raportuara nuk ishin të qarta.

Kampi Al-Hol është i vendosur në një rajon të kontrolluar nga kurdët e Sirisë dhe mban refugjatë të brendshëm dhe familje të luftëtarëve të ISIS.

Është kampi më i madh në vendin e shkatërruar nga lufta, me më shumë se 60,000 njerëz, sipas shifrave të KB.

Më shumë se 80 përqind e banorëve të saj janë gra dhe fëmijë. Agjencitë e ndihmës prej kohësh janë ankuar për kushte çnjerëzore në kampin e mbipopulluar.

“Rritja e fundit e dhunës midis popullsisë së kampit përfaqëson një humbje tragjike të jetës. Partnerët humanitarë të vazhdojnë të sigurojnë në mënyrë të sigurt ndihma dhe shërbime humanitare për banorët,” thuhet në deklaratë.

Jens Laerke, zëdhënës i Zyrës së KB për Koordinimin e Çështjeve Humanitare, u bëri thirrje autoriteteve që kontrollojnë sigurinë në kamp “për ttë rritur  sigurinë e banorëve por edhe të punonjësve humanitarë”.

Mijëra ish-mbështetës të ISIL, duke përfshirë shtetas gjermanë, mbahen gjithashtu në al-Hol.

OKB raportoi vitin e kaluar se disa fëmijë kishin vdekur si rezultat i kequshqyerjes, diarresë ose gjakderdhjes së brendshme.

Sonia Khush, një drejtoreshë për Save the Children,  tha  se organizata vuri në dukje një rritje të sulmeve duke filluar që në gusht të vitit të kaluar dhe është rritur më tej në 2021.

“Pavarësisht nëse është për arsye ideologjike, mosmarrëveshjeve personale, kriminalitetit ose një kombinim i të treve, efekti mbi shërbimet humanitare është ai që ka të bëjë me ne,” tha Khush.

“Informacioni ynë është se këto sulme kryhen kryesisht nga burrat. Ato ndodhin në mes të ditës. Në një rast, afër një pusi pranë shkollës sonë u godit një person me nga 10 plumba. 

Ajo u bëri thirrje autoriteteve të kampit të rrisin sigurimin për banorët, veçanërisht për fëmijët e kampit.

“Ata kanë nevojë për një vend të sigurt për të jetuar. Kampet nuk janë vende natyrore për fëmijët që të rriten,” tha ajo.

“Fakti që ata janë në një kamp, ata duhet të kenë shansin të mësojnë, të arsimohen dhe të qëndrojnë të sigurt”.

 

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb