Të paktën 12 të burgosur u vranë dhe tre të tjerë u plagosën gjatë një përleshjeje të armatosur mes grupeve kriminale në një burg ekuadorian, konfirmoi Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm.

Shërbimi Kombëtar i Kujdesit Integrues ndaj të rriturve të privuar nga liria dhe shkelësve adoleshentë raportoi se përleshja filloi brenda burgut Litoral në Guayaquil, kryeqyteti i provincës Guayas dhe një nga qytetet më të dhunshme në vend.

Konfrontimi përfshinte të burgosur nga katër reparte që luftonin për kontrollin e burgut, të udhëhequr nga bandat kriminale të lidhura me trafikun e drogës, sipas qeverisë.

Burgu Litoral ka qenë skena e disa masakrave të regjistruara që nga shkurti 2021 për shkak të mosmarrëveshjeve për pushtetin në burgjet ekuadoriane, të cilat kanë vrarë më shumë se 400 të burgosur, sipas statistikave zyrtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb