Boris Johnson do të fluturojë për në Nju Jork këtë fundjavë për udhëtimin e tij të parë që nga pandemia Covid, duke shpresuar të forcojë marrëdhënien e tij me presidentin amerikan, Joe Biden, pas një vere të zymtë të dëmtuar nga situata në Kabul.

Dy vjet më parë, kur Johnson bëri udhëtimin e tij të parë si kryeministër në samitin e Biarritz G7, shpresa ishte se entuziazmi i Donald Trump për njeriun që ai e quajti “Britania Trump” do të ndihmonte në zbutjen e rrugës për një marrëveshje të shpejtë tregtare pas Brexit me Shtetet e Bashkuara.

Jonhson i nxitur nga nënshkrimi i kësaj jave të marrëveshjes së bashkëpunimit Aukus me SHBA-në dhe Australinë,shpreson të tregojë se pavarësisht gatishmërisë të Bidenit ata mund të punojnë së bashku.

Udhëtimi vjen pas asaj që mund të përshkruhet më mirë si një verë e pabarabartë midis Doëning Street dhe Shtëpisë së Bardhë. Nga njëra anë ishte tërheqja kaotike, e minutës së fundit nga Afganistani-një vendim i marrë në mënyrë të njëanshme nga Biden dhe të cilin ministrat dhe gjeneralët britanikë e kritikuan hapur pasi talebanët u përfshinë në Kabul.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: